przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Ponad 60 nowoczesnych lokali mieszkaniowych powstało w Porębie .

1 Lutego 2024

Ostatnie lata to duże zmiany w Porębie. Zmiany na lepsze. Przykładem może być m.in. rozwój na rynku mieszkaniowym. – To zjawisko najwyraźniej widać przy ul. Partyzantów, gdzie jeszcze kilka lat temu było zwykłe pole, a dziś pną się kolejne domy jednorodzinne osiedla „Na Stoku” - mówi Kamil Kowalik, kierownik Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poręba.

Gmina jednocześnie uzbraja ten teren w media: powstają kolejne odcinki drogi dojazdowej, kanalizacja, sieć wodociągowa, a w ostatnim czasie również nowoczesne, LED-owe oświetlenie – wylicza.

22 nowoczesne domy jednorodzinne

Przypomnijmy, że będące w budowie porębskie osiedle „Na Stoku” to zarówno indywidualnie budowane prywatne domy jednorodzinne, jaki i budynki deweloperskie. Na inwestycję składają się 22 domy jednorodzinne wolnostojące o różnych powierzchniach – 120 mkw. i 150 mkw. - podkreślają przedstawiciele spółki deweloperskiej Przem-Tech, która buduje tu inwestycję pod nazwą „Nova Poręba”.

Dużo słońca w środku

Aktualnie w trakcie budowy jest drugi etap inwestycji. Do tej pory powstało osiem budynków jednorodzinnych. - W każdym z domów znajdziemy przestronny salon z kuchnią i jadalnią, biuro, trzy lub cztery sypialnie, dwie łazienki, garderobę i pomieszczenie gospodarcze – mówi inwestor „Nova Poręba”. Dodaje, że pomieszczenia w domach zostały tak zaprojektowane, by były ustawne i funkcjonalne, dodatkowo zaś umożliwiały dostarczenie jak największej ilości promieni słonecznych. - Na terenie każdej posesji zaplanowany jest garaż dwustanowiskowy – dodają przedstawiciele dewelopera.

8 kondygnacji i 52 mieszkania

Drugą z nowych inwestycji na porębskim rynku mieszkaniowym jest oddany do użytku w minionym roku apartamentowiec pod nazwą „Kafar” - ośmiokondygnacyjny budynek z 52. lokalami przy ul. Zakładowej. - Powierzchnia mieszkań kształtuje się od 33 do 91 mkw. Są to mieszkania 2, 3 i 4-pokojowe – podkreśla inwestor. Dodaje, że mieszkania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich mieszkańcy mogli wykorzystać maksymalnie każdy metr kwadratowy ich powierzchni. - Nawet najmniejsze z nich mają salon połączony z częścią kuchenną oraz samodzielną sypialnię, gwarantującą pełną prywatność – podkreśla spółka IK Investments.

Z ogrodem zimowym, balkonem lub tarasem

Każde mieszkanie w „Kafarze” ma zapewnioną komórkę lokatorską oraz miejsce postojowe w garażu podziemnym. Z kolei dla lokali na parterze przewidziano tarasy z ogrodami, a każde mieszkanie powyżej parteru posiada balkon lub ogród zimowy. - Na ostatniej kondygnacji przewidziano apartamenty z tarasami – zaznaczają przedstawiciele inwestora.

Tzw. Kafar został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, która dostarcza zarówno ciepło do ogrzewania mieszkań jak i wody. Osiedle jest monitorowane, wjazd na parking znajduje się za szlabanem. Aktualnie dostępne są mieszkania o powierzchni powyżej 48 mkw. – mówi inwestor.

Nowy budynek przy ul. Wojska Polskiego

To jednak nie koniec pozytywnych zmian na porębskim rynku mieszkaniowym. Już w marcu gotowa ma być koncepcja budowy nowego budynku mieszkalnego przy ul. Wojska Polskiego 8 a w Porębie (stary budynek zostanie wyburzony). W przyszłości powstać mają tutaj 24 mieszkania 2, i 3-pokojowe, które zbuduje spółka społeczna SIM Zagłębie. – Mieszkania zostaną przeznaczone na długoterminowy wynajem, z możliwością nabycia ich własności – mówi Piotr Czarnojańczyk, prezes zarządu spółki SIM Zagłębie, w skład której wchodzi również nasza gmina.

Mieszkania będą już wykończone, a sam budynek powstanie w nowej, energooszczędnej technologii zgodnej z nowymi przepisami budowlanymi Unii Europejskiej.

Cieszy mnie, że w Porębie powstają nowoczesne osiedla i wygodne lokale mieszkalne. Takie inwestycje pozytywnie wpływają na wizerunek naszego miasta, zapewniają komfort mieszkańcom i powodują, że młodzi ludzie oraz całe rodziny pozostają i mieszkają właśnie tu - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Podobne wiadomości:

do góry