przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Urząd Miasta w Porębie: tu wyrobisz numer PESEL

21 Marca 2022

Od połowy marca Ukraińcy, którzy dostali się na terytorium Polski w związku z konfliktem zbrojnym w sowim kraju, mogą ubiegać się o numer PESEL. Urząd Miasta w Porębie dla dzieci przygotował też specjalny kącik.

Procedura nadawania uchodźcom z Ukrainy numeru PESEL została ułatwiona. Żeby taki numer zdobyć, trzeba osobiście stawić się do urzędu miasta i mieć;

- wypełniony wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem w Ukrainie (można wypełnić go na miejscu, zawiera podstawowe dane)

- dokument, na podstawie którego cudzoziemiec przekroczył granicę od 24 lutego 2022 roku (na przykład: paszport biometryczny, ukraiński paszport wewnętrzny, akt urodzenia w przypadku dzieci);

- fotografię spełniającą wymagania jak do dowodu osobistego.

W urzędzie zostaną pobrane odciski palców (nie dotyczy dzieci do ukończenia 12 lat oraz osób, od których pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe). Żeby ułatwić matkom z dziećmi procedurę uzyskiwania PESEL-u, urzędnicy z Poręby naszykowali dla dzieci kącik z kredkami.

Co ważne: do składania wniosku o numer PESEL nie jest konieczne zameldowanie w Polsce, ani podawanie adresu zamieszkania. Usługa jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.

Numer PESEL mogą uzyskać również dzieci z Ukrainy. Taki wniosek składają rodzice, a dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku. Dziecko, w wieku od 12 lat, powinno pojawić się jednak w punkcje, gdyż na miejscu pobierane są również jego odciski palców.

kacik-zabawUbiegając się o nadanie numeru PESEL dla dzieci, należy zabrać ze sobą też akt urodzenia lub inny dokument potwierdzający urodzenie. Jeśli go nie ma, konieczne będzie złożenie specjalnego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Po co numer PESEL uchodźcom z Ukrainy?

Jest potrzebny do uzyskiwania:

- świadczeń społecznych,

- opieki zdrowotnej i szczepień

- zakładania konta w banku,

- ułatwia znalezienie zatrudnienia,

- pozwala założyć firmę,

- świadczeń pomocowych dla uchodźców,

- pozwala zapisać dziecko do szkoły.

Przy składaniu wniosku o numer PESEL można założyć też Profil Zaufany i uzyskać dostęp do aplikacji Ministerstwa Zdrowia: Internetowego Konta Pacjenta.

do góry