przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Z haftem ręcznym. Porębskie zespoły dostały 170 nowych strojów

20 Kwietnia 2023

Pobieranie miary, wybór materiałów, odpowiednich krojów i dodatków. Wreszcie są! W miniony wtorek Miejski Ośrodku Kultury w Porębie przekazał swoim podopiecznym 170 sztuk nowych strojów estradowych.

A wśród nich m.in. eleganckie czerwone bluzki typu żakiet dla pań z zespołu „Retro”, białe koszule z ręcznym haftem dla „Niwczanek”, turkusowe topy dla Studia Art i koszulki z nadrukiem wraz z czapkami dla dziecięcego zespołu muzycznego z porębskiej Szkoły Podstawowej nr 1.

We wtorkowe popołudnie pięć grup wokalnych z naszego miasta dostało niecodzienne prezenty - aż 170 nowych strojów, które dla swoich podopiecznych zamówił Miejski Ośrodek Kultury w Porębie.

Jak zdradza jego dyrektor Karol Hadrych - proces powstawania nowej scenicznej garderoby trwał już od jakiegoś czasu. - Najpierw pobierane były miary, potem członkowie zespołów dobierali materiały, kolory, rodzaj haftu - wylicza dyrektor Hadrych. Dodaje, że koszule i bluzki w większości uszyte zostały ręcznie (red: dla zespołów” „Retro” i „Złota Jesień”), a te z przeznaczeniem dla Koła Gospodyń Wiejskich „Niwczanki” mają prawdziwe, ręcznie wykonane hafty. 

Najprościej było w przypadku Art Kids oraz wokalnego zespołu muzycznego ze Szkoły Podstawowej nr 1. - W tym przypadku miarę pobierali rodzice, a do zamówienia były koszulki z nadrukiem oraz pasujące do nich czapeczki - mówi Karol Hadrych . - O ile dorosłe zespoły miały już wcześniej stroje na występy, o tyle dla dzieci będzie to zupełne nowość - zaznacza.

Kiedy wokaliści będą mogli się w nich zaprezentować? Jak zapowiadają przedstawiciele MOK-u już podczas najbliższych, majówkowych występów.

Wszystko udało się dzięki projektowi o nazwie ,,Kultywowanie lokalnych tradycji, lokalnego dziedzictwa poprzez zakup strojów dla zespołów muzyczno-wokalnych z miasta Poręba”. Stroje kosztowały 12 tys zł i zakupiono je w ramach pozyskanego grantu z LGD „Perła Jury”.

- Mam nadzieję, że nowe stroje przyczynią się do podniesienia jakości wizerunkowej i zmotywują zespoły do dalszych działań - mówił obecny podczas wręczenia delegacjom nowych strojów burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

do góry