przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Porębska maturzystka wystąpiła obok Krystiana Ochmana

15 Maja 2023

Od 3 roku jej życie ściśle splata się z muzyką. Gra na kilku instrumentach, pisze piosenki, prowadziła audycję radiową. 19-letnia mieszkanka Poręby - Aleksandra Półciennik - ma na swoim koncie także m.in. występ obok uczestnika zeszłorocznej Eurowizji.

Naukę gry na fortepianie zaczynała jako trzylatka. W wieku pięciu lat należała do zawierciańskiego chóru „Pszczółki”. To tam wykonywała swoje pierwsze solówki. Dzięki wsparciu rodziców oraz regularnym zajęciom jako 10-letnia młoda dama dostała się do Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Na zajęciach szlifowała grę na pianinie, równocześnie szkoliła też wokal. I choć przyznaje, że była to ciężka praca, opłaciło się.

Wystąpiła obok uczestnika zeszłorocznej Eurowizji

Dziś już 19-letnia porębianka Aleksandra Płóciennik związana jest z Jurajską Orkiestrą Kameralną, a jej głos dobrze znają ściany zawierciańskiego MOK-u, a nawet katowickiego NOSPR-u.

Jakie wydarzenie wspomina jako najważniejsze w swojej muzycznej historii? - Udział w Festiwalu Wiesława Ochmana - bez zastanowienie mówi Ola. To w trakcie drugiej edycji tegoż festiwalu po pierwszy raz zaprezentowała się jako artystka muzyki klasycznej. Wystąpiła jako najmłodsza solowa wokalistka, śpiewając utwór „Ave Maria”, Camille Saint-Saënsa. - Czułam się zaszczycona, mogąc występować obok wielkich gwiazd takich jak Krystian Ochman - mówi Aleksandra.

Wzięła udział w „Szansie na sukces”

To jednak nie koniec sukcesów młodej porębianki. W 2019 roku, jako 14-latka wystąpiła w powracającym wówczas na antenę popularnym programie „Szansa na Sukces”. Była jego najmłodszą uczestniczką, choć utwór Anny Jantar pt. „Spocząć” wykonała niezwykle dojrzale. - Nie udało mi się wygrać odcinka, ale przeżyłam niesamowitą przygodę - wspomina z uśmiechem Aleksandra.

14-letnia prezenterka radiowa

Niejednokrotnie była gościem radiowych audycji. Za namową rodziców wzięła udział w castingu do Radia Zawiercie. Skutek? Oczarowała komisję przygotowaną przez siebie prezentacją wiersza. - W ten sposób, dość nieoczekiwanie, znalazłam się w zespole radiowym - mówi dziewczyna.

Do 17 roku życia prowadziła cotygodniową audycję „Idole zawierciańskiej młodzieży”. Z pracy w radiu musiała jednak zrezygnować. - Ciężko jest pogodzić nastoletnie życie z tyloma obowiązkami - przyznaje.

Chór, lekcje gry na fortepianie  i… ślubna oprawa muzyczna

Ola należała już do czterech chórów, a poza fortepianem grała także na skrzypcach, klarnecie i…ukulele. Pisze testy piosenek, gra na ślubach. Od trzech lat dzieli się swoim doświadczeniem z innymi, ucząc maluchy i seniorów nauki gry na pianinie. - Czasem w tygodniu mam po dwanaścioro uczniów - śmieje się Ola.

Obecnie Aleksandra Płóciennik uczy się w chorzowskiej szkole muzycznej II stopnia na wydziale wokalnym, którą lada chwila kończy. Jest też tegoroczną maturzystką.

Młodej porębiance życzymy dalszych sukcesów!

 

źródło zdjęć: Janina Ligorowska, Dariusz Machura

 

 

do góry