przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Porębska stulatka ze złotym prezentem. Burmistrz gratuluje!

25 Listopada 2023

Oficjalne uroczystości i indywidualne chwile pełne wspomnień. Szkoła Podstawowa nr 1 w Porębie obchodziła stulecie swojego powstania. Sprawdźmy, jak wyglądały te wyjątkowe obchody.

Uroczystości szykowane były od kilku miesięcy. Dyrekcja porębskiej „jedynki” powołała nawet specjalny zespół zadaniowy ds. 100-lecia szkoły. - W realizację zaangażowano całą szkolną społeczność: nauczycieli i innych pracowników szkoły, uczniów oraz ich rodziców - podkreśla Agnieszka Andrzejewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Porębie. Dodaje, że zaplanowano uroczystości oficjalne, ale także artystyczne, plastyczne i sportowe. Najważniejsze odbyły się 17 listopada.

Stulatka ze złotem

Rozpoczęła je msza święta celebrowana w kościele pw. Świętego Ducha. Tuż po niej odbyła się uroczysta gala w szkolnej hali sportowej. To właśnie podczas tej gali szkoła odebrała wyjątkową Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wręczył ją Mirosław Mazur, przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego oraz radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla.

Jesteśmy dumni z naszego miasta, w którego historię nierozerwalnie już od stu lat wpisuje się Szkoła Podstawowa nr 1. Wielu z nas z rozrzewnieniem wspomina lata tutaj spędzone - zabrał głos podczas uroczystości burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Nie zabrakło także wielu ważnych gości, w tym m.in. przedstawicieli Urzędu Miasta Poręba, Rady Miasta, Kuratorium Oświaty a także dyrektorów, kierowników i przedstawicieli instytucji oświatowych, kulturalnych, księgowych, społecznych, nadleśnictwa, wojskowych, sportowych, przedsiębiorców i Rady Rodziców.

Wspominano dawne lata

W trakcie jubileuszu mury szkoły odwiedzali jej dawni wychowankowie i mieszkańcy miasta. Przychodzili grupami i pojedynczo. Sale i szkolne korytarze wypełniły się rozmowami i wzruszeniem, gdy wszyscy wspólnie przypominali sobie swoje szkolne lata i szkołę z tamtych lat.

Dyrektor Andrzejewska dziękowała za udział w tak istotnym dla szkoły wydarzeniu. Wspominała osoby, które w minionym stuleciu zapisały się na kartach historii szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali, wspierali, której oddali serce i entuzjazm. Mówiła również o teraźniejszości i planach placówki na przyszłość.

Chór skomponował specjalny utwór

Jubileuszowe obchody uzupełniły popisy artystyczne. Publiczności zaimponował zwłaszcza muzyczny zespół szkolny, który zagrał…na dzwonkach. Z kolei szkolny chór skomponowany specjalnie na tą okazję jeden z utworów. Część artystyczną dopełnił występ muzyczny absolwentów porębskiej „jedynki”:  Anny Dudzińskiej i Karola Hadrycha.

To był magiczny i ciepły od wspomnień dzień. Każdy jubileusz skłania do refleksji nad mijającym czasem. 100-lecie szkoły staje się okazją do wspomnień, które na zawsze pozostały w pamięci wielu pokoleń - czas je porządkuje, dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie - podkreśla dyrektor porębskiej stulatki Agnieszka Andrzejewska.

do góry