przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Ostatni moment na jesienne zwiedzanie wieży gichtowej z przewodnikiem

24 Października 2023

Porębski zabytek nadal można zwiedzać razem z przewodnikiem. Zapraszamy na ostatnie październikowe rundy po historycznej wieży gichtowej.

Nikt o historii porębskiej wieży gichotwej nie wie tyle, ile on. Porębianin Zdzisław Kluźniak - bo o nim mowa - jest przewodniczącym Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej, które opiekuje się porębskim zabytkiem.

I choć na co dzień piękna, licząca ponad 120 lat wieża służąca niegdyś do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy, jest zamknięta, w trakcie wakacji była możliwość wejścia do środka z przewodnikiem. Teraz tę możliwość przedłużono.

Wszystkich chętnych zapraszam do zwiedzania wieży w październiku, w soboty i niedziele, w godzinach od 10 do 14 - zaprasza Zdzisław Kluźniak.

Przypomnijmy, że tradycje hutnicze sięgają na tym terenie jury czasów średniowiecza, a porębski wielki piec powstał w XVIII wieku i swoimi walorami technicznymi - ze względu na swoją wydajność - przewyższał znane z tego okresu wielkie piece na ziemiach polskich. Porębska wieża gichtowa, która została wzniesiona ponad 120 lat temu, w 1975 oku trafiła do rejestru zabytków.

Aktualnie obchodzone jest 650 lat Przywileju Lokacyjnego Czarnej Poręby.

 Harmonogram zwiedzania wystawy w wieży gichotwej

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
jpg wieża program zwiedzania / 378.7KB
ilość pobrań: 30
wieża program zwiedzania 378.7KB zobacz

do góry