przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

„Był wizjonerem!” Poręba burmistrzowi dedykuje skwer

4 Października 2023

„Wizjoner”, „dobry gospodarz”, „uczciwy człowiek”. Skwer przy ul. Rzecznej już oficjalnie nosi imię Włodzimierza Spyra. Z ust współczesnych popłynęło wiele ciepłych słów o byłym burmistrzu Poręby.

 „Z osiedla zrobił miasteczko!” - o zasługach burmistrza Włodzimierza Spyry w miniony wtorek, 3 października, znów zrobiło się głośniej. Wszystko za sprawą uroczystości, jaka przed południem odbyła się na skwerze przy ul. Rzecznej, w sąsiedztwie porębskiego zalewu.

To właśnie tu, w rodzinnej okolicy pierwszego w historii naszego miasta burmistrza Poręby, odsłonięto tablicę pamiątkową, która informuje, że skwer od teraz nosi jego nazwisko.

Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć, przemówień przyjaciół i bliskich współpracowników zmarłego w 2012 roku burmistrza Włodzimierza Spyry.

To Jemu zawdzięczamy wyasfaltowane ulice, chodniki, modernizację oświetlenia, rozpoczęcie prac przy kanalizacji czy rozbudowę pawilonów handlowych. Wiele zrobił dla miasta. Dzięki niemu Poręba była powodem do dumy i jednocześnie zazdrości miast sąsiednich. Z osiedla zrobił miasto - podkreślał obecny włodarz Poręby Ryszard Spyra.

Na uroczystości zjawiała się również rodzina zasłużonego porębianina.

Mój tato nie spodziewałby się tego, co dziś nastąpiło - mówił nie ukrywając wzruszenia przecinający wstęgę Artur Spyra, syn byłego burmistrza.

Wstęgę przecinał również pomysłodawca idei nazwania skweru po zmarłym burmistrzu - Ryszard Mizera oraz przewodnicząca Rady Miasta Poręba - Elżbieta Kołodziej.

Chwilę wcześniej zielony skwerek został poświęcony, a całej uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy, reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 (do której uczęszczał sam Włodzimierz Spyra) i miejskiego przedszkola.

Przypomnijmy, wcześniej uchwałę w tej sprawie - jednogłośnie - podjęła porębska Rada Miasta.

Włodzimierz Spyra żył w latach 1946-2012. Przez siedem lat (1983-1990) pełnił funkcję Naczelnika Miasta, a następnie przez trzy kadencje burmistrza Poręby.

„Był wizjonerem!” Poręba burmistrzowi dedykuje skwer

do góry