przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Biblioteka ma już nowe meble. I nie tylko

25 Października 2023

Zakończył się montaż większości nowego wyposażenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie. Co ciekawe, w nowym wnętrzu będzie można nie tylko wypożyczyć książkę.

W środku pachnie jeszcze płytą meblową i farbą. Wykonawca zmontował i ustawił 24 regały na woluminy, stół z sześcioma krzesłami i biurko służące obsłudze czytelników. Biblioteka po metamorfozie dostała jeszcze biurko do zaplecza i szafy aktowe. To jednak nie wszystko!

Pufki z oczkami

By wizytę w bibliotece umożliwić również mamom, zaplanowano utworzenie na jej terenie dziecięcego kącika. Mali porębianie zastaną tutaj swoją własną biblioteczkę, a także miejsce do przeglądania i czytania książeczek wraz z wygodnymi, kolorowymi pufami, które… mają oczy i miękkim dywanem. Dodatkowo pojawić ma się również kącik kuchenny z ekspresem do kawy.

Jeśli chodzi o sprzęty AGD i RTV, panie bibliotekarki dostały także nowego laptopa i drukarkę - mówi Angelika Kubaczyńska, inspektor Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poręba.

pufki w bibliotece

Każdy znajdzie tu coś dla siebie

Jak podkreślają urzędnicy, zamysłem gruntownego remontu porębskiej biblioteki miejskiej było utworzenie miejsca przeznaczonego dla lokalnej społeczności, które służyć będzie każdej grupie wiekowej - poczynając od najmłodszych mieszkańców, poprzez młodzież, osoby w średnim wieku oraz seniorów.

Dzięki remontowi pomieszczenia w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie gości biblioteka oraz nowemu wyposażeniu, wypożyczalnia będzie mogła rozszerzyć swoją działalność o funkcje kulturalne, edukacyjne oraz społeczne.

Powstało kolejne miejsce w naszym mieście, które łączyć będzie kilka pokoleń porębian i celem którego będzie wymiana doświadczeń, kultywowanie historii i tradycji - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Nowe ściany, drzwi i elektryka

Wcześniej pomieszczenie biblioteki przeszło gruntowny remont, o czym świadczy choćby fakt, że wykonawca tej części metamorfozy - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie - rozpoczął remont od prac rozbiórkowych. Właściwe roboty budowlane polegały już przede wszystkim na gruntowym odświeżeniu ścian, wykonaniu nowej podłogi, a także wymianie elektryki i drzwi. 

Pierwszy etap remontu wyniósł ok 55 tys zł, wyposażenie biblioteki w zupełnie nowe meble oraz niezbędne sprzęty RTV i AGD kosztowało nieco ponad 60 tys zł.

Lada chwila rozpocznie się przenoszenie setek woluminów do nowego wnętrza z sąsiedniej sali MOK, gdzie na swoje comiesięczne sesje wróci porębska Rada Miasta. 

nowe regały w bibliotece

do góry