Bieg, bańki i szczudlarz. Tak na terenie SP 2 bawiliśmy się z okazji ekopikniku
27 Października 2023To nie pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Tegoroczny ekopiknik, połączony z XXII Biegiem Papieskim, był jednak wyjątkowo udany. Przeżyjmy go jeszcze raz!
Coś dla zdrowia i coś dla naszego środowiska. Ekopiknik pod hasłem „Zielona Przygoda”, który w sobotę 21 października zorganizowano na terenie porębskiej Szkoły Podstawowej nr 2 spotkał się z niezwykłym uznaniem.
Maluchy z uśmiechami uczestniczyły w zaproponowanych im przez profesjonalistów od dobrej zabawy animacjach. Puszczały bański mydlane, robiły sobie zdjęcia z ubranym w kolorowy garnitur szczudlarzem albo grały w piłkę. Starsi z zainteresowaniem obejrzeli występ objazdowej grupy teatralnej, wzięli także czynny udział w konkurencjach biegowych w ramach tradycyjnego już Biegu Papieskiego. Słowem; na brak atrakcji nie narzekał tu nikt.
Zabawa i nauka w jednym
To jednak nie wszystko. Kluczem imprezy była bowiem ekologia. Zaproponowaliśmy najmłodszym porębianom wyjątkowe warsztaty z wykorzystaniem zestawów naukowych przybliżających tematykę Odnawialnych Źródeł Energii - mówi Joanna Wyszyńska z Referatu Środków Pomocowych i Rozwoju Urzędu Miasta Poręba.
Dodaje, że były również zabawy i konkursy z animatorami, a uczestnicy ekopikniku mogli skorzystać z kawiarenki z ciepłymi i zimnymi napojami oraz przekąskami. Na uczestników wydarzenia czekały także nagrody i upominki. Każdy został nagrodzony!
Gminny ekodoradca służył pomocą
Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć stoiska Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego Programu Czyste Powietrze, a także gminnego ekodoradcy z projektu Life. Śląskie przywracamy błękit. Ewelina Matyja, bo o niej właśnie mowa, chętnie doradzała, co zrobić, by na wymianę starego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania, dostać dofinansowanie. - Takich programów jest więcej, zapraszam do kontaktu - mówiła gminna ekodoradczyni.
Podkreślmy jeszcze, że na organizację sobotniej ekoimprezy Gmina Poręba pozyskała dofinansowanie w wysokości 8 tyś zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.