przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Wieża gichtowa została wyłączona z użytku

31 Stycznia 2022

Datowany na 1798 rok porębski zabytek musiał zostać wyłączony z użytku. Powód? Konieczne prace konserwatorskie.

Zlokalizowana przy ul. Fabrycznej wieża gichtowa to wizytówka Poręby, a także jeden z elementów herbu miasta. Niegdyś służyła do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy. W 1975 oku trafiła do rejestru zabytków. Jej stan techniczny (szczególnie konstrukcja) w ostatnim czasie wzbudził jednak niepokój władz miasta. - Z tego względu wieżę musieliśmy tymczasowo wyłączyć z użytku - informuje Urząd Miasta w Porębie.

Zyska zabezpieczenia i oświetlenie

Jego przedstawiciele dodają, że przy wieży zamontowane zostaną stosowne zabezpieczenia, a wszelkie prace odbywać się będą zgodnie z ustaleniami konserwatorskimi. Historyczna wieża zostanie reaktywowana  w drugiej połowie tego roku. Wówczas zabytek zostanie także dodatkowo oświetlony. - W planach mamy zakup profesjonalnego, konturowego oświetlenia. Dzięki niemu zabytek po zmroku będzie się bardzo dobrze prezentować - zaznaczają władze Poręby.
wieza

Wyjątek w skali kraju

Przypomnijmy; tradycje hutnicze okolic Poręby sięgają średniowiecza. Porębski wielki piec pochodzi jednak z XVIII wieku i co ciekawe - walorami technicznymi przewyższał znane z tego okresu wielkie piece na ziemiach polskich. Historycy przypominają również, że współczesny wieża gichotwa to wieża wyciągowa do wielkiego pieca, który stał obok i był od niej nieco niższy.

Dziś zabytek żyje dzięki organizowanym w cieniu wieży koncertom i piknikom historycznym. Wieżą opiekuje się Klub Pasjonatów Historii Lokalnej.

do góry