przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Trwa wymiana starych opraw oświetlenia ulicznego (HARMONOGRAM PRAC)

30 Marca 2023
LED-owe oprawy ma już m.in. ulica Wiosenna. Lada chwila pojawią się również wzdłuż ulic Krawieckiej i Głównej. Docelowo nowe oświetlenie zyska całe miasto.

Zakres inwestycji jest szeroki. Ekipa oświetleniowa spółki Tauron wymieni oprawy w 1455 latarniach ulicznych, zaś w przypadku 308 punktów świetlnych, na istniejących słupach pojawią się zupełnie nowe oprawy. - Prace już się rozpoczęły. Nowe LED-owe latarnie oświetlają już ulicę Wiosenną - informuje Angelika Kubaczyńska, inspektor z Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poręba.

Dodaje, że zgodnie z harmonogramem prac na najbliższe dwa, trzy tygodnie (wymiana oświetlenie uzależniona jest od warunków pogodowych) ekipę ze zwyżką w pierwszej kolejności spotkać będzie można przy ulicach: Krawieckiej, Głównej, Ciemnej, Spornej, Leszczynowej i Dębowej.

W następnej kolejności nowe LED-y będą montowane w dzielnicy Niwki, przy ulicach: Baśniowa, Niwecka, Kopernika, Ludowa, Krótka, Aksamitna, Okopowa, Sadowa i Wodna. Następnie ekipa montażowa zajmie się latarniami przy ul. Roździeńskiego.

Kolejny etap wymiany starych sodowo-rtęciowych opraw na nowe dotyczy ulic: Niepodległości, Ślusarska, Tokarska, Żeliwna, Konstruktorska, Odlewnicza, Frezerska, Formierska, Kuźnicza, Różana, Astrów, Narcyzów, Sosnowa i Dworcowa.

- Wykonawca prac zabezpiecza miejsca, gdzie następuje wymiana opraw, mogą zdarzyć się jednak miejscowe utrudnienia w ruchu - zaznaczają urzędnicy.

Inwestycja oszacowana została na niemal 9 235 0000 zł. Płatność rozłożona została na 12 lat, a raty są nieoprocentowane. - Gmina spłacać będzie należność spółce Tauron w ramach konserwacji oświetlenia w zakresie rozszerzonym - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.

- To ważna inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że ustalenia z Tauronem nie były łatwe i trwały kilka lat. - W konsekwencji zyski są jednak ogromne. Zyskają porębianie i gmina, bo oszczędności na zużyciu energii, dzięki nowym oprawom ulicznym, sięgną 72 proc. w stali roku - zaznacza burmistrz Spyra.

do góry