przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Targowisko zmienia swoją lokalizację. Powód? Zbudują plac miejski

31 Marca 2023
To ważny komunikat dla mieszkańców. Urząd Miasta w Porębie podpisał umowę na realizację tzw. Agory oraz tężni solankowej wraz z infrastrukturą. W związku z tym, targowisko miejskie przeniesione zostanie na ul. Zakładową.

Drewniana tężnia, a w jej wnętrzu gałązki śliwy, po których spływać będzie solanka z mieszanką mikroelementów sprzyjających zdrowiu i relaksowi. To najważniejszy element umowy na realizację drugiego etapu nowego placu miejskiego, jaki postać ma w naszym mieście. Pierwszy etap to budowa tzw. Agory.

W poniedziałek 27 marca, Urząd Miasta w Porębie podpisał umowę z wyłonionym w formie przetargu wykonawcą prac budowlanych przy tężni - spółką Krisbud z Trzebini. Jeszcze przed świętami wielkanocnymi teren przekazany zostanie wykonawcy, co oznacza, że targowisko miejskie zmienić musi swoją dotychczasową lokalizację.

Ukłon w stronę mieszkańców

Jak informuje Urząd Miasta w Porębie, targowisko z ul. Przemysłowej przeniesione zostanie na ul. Zakładową. Już na stałe. - Wyznaczone zostały już miejsca dla sprzedających i parking dla klientów - zaznacza Angelika Kubaczyńska z referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Porębie.

Pierwsze targowisko w nowej lokalizacji wystartuje 14 kwietnia. W ostatni piątek, przed samymi świętami Wielkiej Nocy, handel odbywać będzie się jeszcze w starym miejscu. - W związku z tym, że zainteresowanie zakupami przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi z pewnością będzie duże, postanowiliśmy wyjść naprzeciw mieszkańcom i opóźniliśmy nieco moment przenosin targowiska - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Nie tylko tężnia. Pojawią się też m.in. szalety

Budowa nowego placu miejskiego w Porębie to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Projekt podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich to budowa tzw. Agory, drugi - tężni solankowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Umowy na wykonawstwo obu etapów zostały już podpisane. Co ważne, oba etapy inwestycji uzyskały dofinansowanie z programu rządowego „Polski Ład”. Etap pierwszy w wysokości 90 proc. wartości projektu, drugi w wysokości 80 proc.

W drugim etapie przedsięwzięcia, wraz z budową drewnianej tężni, powstaną także m.in. miejskie szalety, nowy ciąg pieszo-jezdny między pawilonami (tzw. porębskie Krupówki) oraz parking.

Wykonawca ma 13 miesięcy na wywiązanie się z umowy na realizację tego etapu placu miejskiego.

do góry