przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Temat zawierciańskiego wysypiska na porębskiej komisji

13 Lutego 2023

Problematyczne przez odór. Czy zawierciańskie wysypisko śmieci może być mniej uciążliwe? Ten temat poruszono na ostatniej komisji ochrony środowiska RM. Co ustalono?

- Nie jest to bynajmniej, jak mówi dyrekcja składowiska, słodkawy zapach - podkreślają m.in. mieszkańcy Górki, gdy wiatr przywieje do nich to, co wydziela się z wysypiska śmieci w Zawierciu.

Zaangażowana w sprawę radna Jolanta Łakomska wspomina, że problem zaczął być dotkliwy dla mieszkańców Poręby w maju 2018 roku. - To był bardzo ciepły maj i nie dość, że smród był ogromny, to mieliśmy plagę much w domach. Nie dało się  okna uchylić - wspomina porębska radna.

Urząd chce wyników kontroli

Temat uciążliwości powodowanych przez wysypisko śmieci stał się jednym z najistotniejszych na styczniowej komisji ochrony środowiska Rady Miasta Poręba. - Gościliśmy przedstawicieli Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. Przekazywali nam informacje m.in. o przedsięwzięciach poczynionych na terenie wysypiska, a mających znaczenie ze względu na problem odoru - relacjonuje Elżbieta Kołodziej, przewodnicząca porębskiej RM.

Jak zaznacza radna Łakomska, problem w dużej mierze polega jednak na tym, że gazy wydobywające się z wysypiska odpadów w Zawierciu, szybko się rozprzestrzeniają. - W momencie, gdy u nas śmierdzi, na terenie składowiska już nie. Dyrekcja wykorzystuje ten fakt, sugerując, że uciążliwości powodować może ktoś inny - podkreśla radna.

- Sprawę będziemy pilnie śledzić, chcemy doprowadzić do szybkiego i pomyślnego rozwiązania dla naszych mieszkańców. Domagamy się dokumentów dotyczących m.in spraw związanych z emisyjnością składowiska - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Zadzwoń i zgłoś problem

Podczas styczniowej komisji RM, prezes zawierciańskiego ZGK przekazał władzom Poręby wyniki ostatniej kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która to kontrola wskazała na nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami. - Zapewniano nas jednak, że poczyniono starania, by smród zniwelować. Już poprzedni prezes spółki mówił o nowych filtrach, zadaszeniu hali z odpadami itd. - zaznacza radna Jolanta Łakomska.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu uruchomił specjalny numer telefonu, pod których zgłaszać można problemu wynikające z działalności zawierciańskiego wysypiska: 669 001 783 (w godz. 7-15). Całodobowo zastrzeżenia zgłaszać można też mailowo, na adres:

do góry