przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

„Akcja Zima” na półmetku. Poręba radzi sobie wzorowo

10 Lutego 2023
- Inne gminy mogą brać z nas przykład - mówi wprost burmistrz Poręby Ryszard Spyra. „Akcja Zima” w mieście idzie sprawie, zapasy soli są zabezpieczone.

Choć pogoda za oknem w kratkę, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie - odpowiedzialne za odśnieżanie i zachowanie w czystości ok. 42 kilometrów dróg gminnych - z prognozami jest na bieżąco.

Sprzęt bez awarii

- Przy opadach śniegu, już o 4 rano na porębskie ulice wyjeżdża cały nasz sprzęt. Dzięki takiej organizacji, podczas tegorocznej zimy nie mieliśmy jeszcze żadnych problemów. Wszystkie drogi były przejezdne, nikt się nie skarżył - mówi Mariusz Grabarczyk, prezes porębskiego MPWiK.

Dodaje, że w taborze spółki jest ciężarówka z pługiem i posypywarką, dwa ciągniki z takim osprzętem oraz mniejszy ciągnik również z pługiem i posypywarką, który jest przystosowany do odśnieżania chodników. - To sprzęt stosunkowo nowy, serwisowany. Nie mieliśmy awarii, które utrudniałyby nam pracę - podkreśla Mariusz Grabarczyk.

Burmistrz sytuację sprawdza w terenie

O tym, że „Akcja Zima” w Porębie przebiega wzorowo i bez zakłóceń, mówi również włodarz Poręby Ryszard Spyra. - Niedawno objechałem całe miasto, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja w terenie. Okazało się, że wszystko idzie zgodnie z planem i naszymi założeniami - zapewnia burmistrz Poręby.

Przedstawiciele MPWiK dodają, że choć zima jest już na półmetku, zapasy soli nie stopniały na tyle, by myśleć o kolejnym zakupie. - Zużyliśmy ok. 50 proc. soli drogowej, zapasy są zabezpieczone - zapewnia prezes Grabarczyk.

ciagnik-odsniezanie

Pomyśleli wcześniej, gmina zaoszczędzi

Zaznaczmy, że spółka wodociągowa na tegoroczną „Akcję Zima” przygotowała się odpowiednio wcześniej. Zgromadziła zapas soli drogowej na cały sezon, zabezpieczając się tym samym przed możliwymi brakami oraz galopującymi cenami tego kruszywa. - Nabyliśmy sól drogową bezpośrednio ze źródła, z kopalni. Jej cena była bardzo atrakcyjna, rynkowa jest dużo wyższa. My też staramy się mieć możliwie największe oszczędności, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo mieszkańców - dodają w MPWiK.

Również właścicielom domów jednorodzinnych oraz zarządom wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych przypominamy o ich obowiązkach związanych z kwestią odśnieżania i zabezpieczania dróg i chodników.

do góry