przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Tegoroczna Industriada znów zawita do Poręby

5 Kwietnia 2023

To dla każdej gminy wielkie wyróżnienie! Z przyjemnością informujemy, że porębska wieża gichtowa już po raz drugi znalazła się na liście obiektów, które będzie można odwiedzić podczas największego święta zabytków techniki w Polsce - śląskiej Industriady.

40 obiektów, 26 miejscowości, setki tysięcy osób odwiedzających rocznie. To Industriada - jedno z ulubionych wydarzeń mieszkańców Śląska, Zagłębia i Jury. Tegoroczną Industriadę zaplanowano na 17 czerwca, a to wyjątkowe Święto Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbędzie się już po raz czternasty. Także w Porębie!

Wieża na liście

- Z przyjemnością informuję, że komisja konkursowa przyznała wieży wyciągowej tytuł „Obiekt zaprzyjaźniony” festiwalu INDUSTRIADA 2023 - poinformowała Maja Girycka, przedstawicielka Działu Promocji i Organizacji Ruchu Turystycznego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

To dla Poręby świetna wiadomość. - Nasza wieża gichtowa jest wyjątkowa pod wieloma względami, jednak dzięki uczestnictwu w Industriadzie, w ciągu jednego dnia będzie mogła zwiedzić ją naprawdę duża liczba miłośników zabytków. Długo się o to staraliśmy - mówi Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

Zabytek, a w nim moc atrakcji

Przypomnijmy, że to już drugi raz, gdy nasze miasto weźmie czynny udział w Industriadzie. W zeszłym roku porębski zabytek odwiedziły dziesiątki turystów, a na atrakcje, jakie zapewniono im podczas zwiedzania, liczyć można było do późnych godzin wieczornych. Wystawy, prelekcje, koncert, oglądanie filmu w zabytkowych murach - na ciekawy program zwiedzania będzie można liczyć i teraz. - Lada chwila podpiszemy umowę, za sprawą której nasz udział w tegorocznym Święcie Zabytków Techniki zostanie przypieczętowany. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam do zwiedzenia naszej wieży gichtowej - mówi burmistrz Spyra.

Z hutnictwa tutaj słynęli

Hutnictwo to bardzo ważna karta w historii Poręby. Tradycje hutnicze sięgają na tym terenie średniowiecza, a porębski wielki piec powstał w XVIII wieku i swoimi walorami technicznymi - ze względu na swoją wydajność - przewyższał znane z tego okresu wielkie piece na ziemiach polskich.

Zlokalizowana przy ul. Fabrycznej wieża gichtowa to wizytówka Poręby, a także jeden z elementów herbu miasta. Niegdyś służyła do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy. W 1975 oku trafiła do rejestru zabytków.

 

zdjęcie źródlo: wikipedia.pl

do góry