przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

MPWiK zrobił wyjątkowy eksperyment

6 Kwietnia 2023

Kto nie dowierzał, teraz będzie musiał! Ścieki w Porębie oczyszczane są w tak dobrej technologii, że efektem finalnym jest pierwsza klasa czystości wody. Dowód? MPWiK hoduje w niej…24 pstrągi.

Nawet ci, którzy o rybach nie mają pojęcia, wiedzą, że pstrąg żyje tylko w wyjątkowo czystej wodzie. Tego gatunku nie znajdziemy w zamulonych, brudnych rzekach. Co innego w krystalicznie czystym górskim strumieniu. - Właśnie taki efekt oczyszczalnia ścieków uzyskujemy w naszej nowej oczyszczalni ścieków - mówi Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie.

Wciąż nieprzekonanych zaprasza na teren zmodernizowanej  „Proterochersis Porebensis” - bo taką nazwę wraz z początkiem roku otrzymała zmodernizowana za ponad 9 mln zł porębska oczyszczalnia. Tutaj w sporej wielkości akwarium od kilku dni mieszka ponad dwudziestka pstrągów potokowych.

- Jest ich dokładanie 24 sztuki i wszystko wskazuje na to, że pstrągi zdążyły się już u nas zadomowić - podkreśla z uśmiechem prezes Grabarczyk. Zaznacza, że woda w akwarium to woda z oczyszczalnia ścieków w naszym mieście. - Ścieki są oczyszczane w technologii MBR firmy Schwander Polska. To technologia oparta na specjalnych membranach, czyli najlepszej możliwej technologii oczyszczania ścieków - zapewnia Mariusz Grabarczyk. Dodaje, że dzieła dopełnia dezynfekcja oczyszczonej wody promieniami UV.

Ten fakt potwierdzają same rybki, które - jak już wiemy - w innej niż krystalicznie czysta wodzie nie pływałyby tak ochoczo i energicznie.

do góry