przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Mieszkańcy na to czekają. Rozpoczyna się budowa nowego centrum Poręby! 

4 Kwietnia 2023

Nowoczesna przestrzeń w samym centrum miasta. Z tężnią, fontanną, ławeczkami, pergolami itd. W piątek 31 marca, Urząd Miasta w Porębie przekazał teren pod budowę nowego placu miejskiego dwóm firmom budowlanym. 

- Centrum Poręby zmieni się wręcz nie do poznania - mówi z dumą burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że projekt pod nazwą „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych poprzez utworzenie placu miejskiego wraz ze strefą odpoczynku” podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich to budowa tzw. Agory, drugi - tężni solankowej na jej terenie, wraz z towarzyszącą infrastrukturą.  

Umowy na wykonawstwo obu etapów zostały już podpisane. Co ważne, oba etapy inwestycji uzyskały dofinansowanie z programu rządowego „Polski Ład”. Etap pierwszy w wysokości 90 proc. wartości projektu, drugi w wysokości 80 proc.  

W piątek 31 marca odbyło się oficjalne przekazanie terenu budowy dwóm wyłonionym w formie przetargu firmom budowlanym. Za realizację Agory odpowiedzialna jest myszkowska spółka Rak Invest Tomasz Rak, za budowę tężni - spółka Krisbud z Trzebini.  

Dwa obszary w ramach jednej inwestycji 

Jak w przyszłości wyglądać będzie porębska Agora? - Ta część projektu podzielona została na dwa odrębne obszary. Pierwszy dotyczy przekształcenia terenu dawnego targowiska miejskiego w plac miejski z infrastrukturą wypoczynkową. Z kolei drugi - budowy ciągu pieszo-jezdnego - mówi Angelika Kubaczyńska z referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poręba. 

Fontanna, pergole i dużo zieleni 

To jednak nie wszystko. Agora została zaprojektowana w taki sposób, by miejska przestrzeń była mądrze uporządkowana. Stąd podział na kilka stref miejskich i wypoczynkowych. - Będą to: główny plac, dwa place towarzyszące (przy placu głównym), pergole (2 duże i 1 mała), fontanna z maszynownią, małe place z ławkami parkowymi i siedziskami stalowymi oraz chodniki i oświetlenie - wylicza Angelika Kubaczyńska. Dodaje, że wszystkie strefy skomunikowane będą chodnikami uzupełniającymi dla pieszych, a we wskazanych częściach - dla ruchu kołowego.  

Na całym nowym placu miejskim pojawi się także sporo zieleni. W przyszłości mieszkańcy będą mogli tu nie tylko odpocząć, ale też wziąć udział w organizowanych na terenie Agory wydarzeniach. Np. zjeździe foodtrucków. 

Solanka z miejskiej tężni 

Na placu miejskim - w ramach drugiego etapu inwestycji - powstanie również drewniana tężnia solankowa wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą. - Solanka dostarczana do zbiorników buforowych tłoczona będzie do konstrukcji drewnianej tężni, z której spływać będzie po specjalnie rozmieszczonym wypełnieniu z gałązek śliwy do niecki i dalej - grawitacyjnie do zbiornika buforowego zamykając obieg - tłumaczy Angelika Kubaczyńska. 

W projekcie drugiego etapu budowy nowego placu miejskiego znalazło się także nowe LED-owe oświetlenie oraz wolnostojący, półautomatyczny szalet miejski.  

Agora oraz tężnia solankowa - czyli oba etapy realizacji nowego placu miejskiego w Porębie - budowane będą jednocześnie. Wykonawcy obu etapów inwestycji mają po 13 miesięcy na zakończenie budowy.  

- Z niecierpliwością czekaliśmy na projekt, a teraz na realizację inwestycji. Wiele ona zmieni, mieszkańcy zyskają nie tylko estetyczne centrum miasta, ale też wyjątkowe miejsce spędzania wolego czasu. Uważam, że będzie to jedna z historycznych inwestycji dla naszego miasta - zaznacza burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

do góry