przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Poręba walczy z nadpopulacją dzików

22 Kwietnia 2021

Nie dość, że są niebezpieczne, to jeszcze coraz bardziej odważne. Dziki nierzadko wędrują po terenach miejskich. Urząd Miasta w Porębie będzie interweniował w tej sprawie u starosty.

Kilka dni temu podeszły pod bloki przy ul. Przemysłowej. Skutek? Zryta ziemia, czyli w zasadzie nic takiego. Dziki mogą być jednak niebezpieczne. Zwłaszcza przestraszona locha z warchlakami, która w obronie potomstwa może próbować atakować. - Dziki niewątpliwie są obecnie dużym problemem - przyznają przedstawiciele Referatu Ochrony Środowiska UM w Porębie. Wyjaśniają, że powodem kłopotów jest m.in. nadpopulacja dzika, spowodowana ograniczoną gospodarką łowiecką.

Winni problemom często jesteśmy jednak sobie sami. - Dokarmianie dzików, a także pozostawianie otwartych kontenerów na śmieci, przyciąga leśne zwierzęta. W ten sposób sami je „oswajamy”. Nic dziwnego, że później nie są aż tak wystraszone na nasz widok, jakbyśmy tego oczekiwali - tłumaczą specjaliści.

Urząd Miasta w Porębie przypomina, że w 2020 roku, w związku z licznymi interwencjami mieszkańców, wystąpił z pismem o pomoc do Starosty Zawierciańskiego. Ten wydał decyzję o odstrzale redukcyjnym zwierząt łownych, w tym jedenastu dzików, w granicach administracyjnych miast Łazy, Poręba czy Zawiercie. Sprawę w naszym porębskim rejonie utrudniał fakt, że aktualnie nie jest prowadzona tutaj gospodarka łowiecka (którą kiedyś prowadziło Koło Łowieckie „Ryś”).

- W związku z ostatnimi przypadkami pojawiania się dzików (szczególnie dotyczy os. przy ul. Przemysłowej) wystąpimy do Starosty Zawierciańskiego o ewentualne wydanie decyzji o odstrzale redukcyjnym w 2021 roku - zaznacza Urząd Miasta Poręba.

 Jak zachować się, gdy widzimy dzika?

- Przede wszystkim najspokojniej, jak tylko się da. Najlepiej pozostać w bezruchu do czasu, gdy zwierzę odejdzie.

- Jeśli doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Gwałtowny ruch czy ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.

- Nie wolno rzucać niczym w stronę dzika ani szczuć go psem. Dziki atakują tylko w momencie zagrożenia!

- W celu przepłoszenia dzika możemy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami w miejscu. W żadnym wypadku dzika nie wolno gonić!

O dzikach na terenach miejskich należy poinformować Urząd Miasta w Porębie - pod numerem tel. 32 6771355 (nr wew. do Referatu Ochrony Środowiska to 122) lub zawierciański Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - pod nr tel. 32 49 41 247 wew. 303

do góry