przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Porębski pomnik przyrody jak wysypisko śmieci!

21 Kwietnia 2021

Choć za wywóz śmieci ustawowo płaci każdy z nas, niektórym i tak przychodzi na myśl podrzucanie odpadów na terenach leśnych. Służby miejskie niedawno odkryły dzikie wysypisko na obszarze chronionym przyrodniczo.

To unikat w skali całego kraju! Rośnie tutaj około 90 dębów, które są pomnikami przyrody. To jednak nie wszystko. Leśny teren przy ul. Zakładowej - bo o nim tutaj mowa - jest pozostałością po założonym w 1909 roku parku Jordanowskim i miejscem występowania rzadkiej byliny o nazwie cieszynianka wiosenna. - W Polsce są tylko dwa stanowiska występowania tej rośliny. Jedno koło Cieszyna, a drugie w Porębie - podkreślają przedstawiciele porębskiego urzędu miasta.
smieci

Tym bardziej powinno być wstyd tym wszystkim, którzy na tak cennym przyrodniczo terenie pozostawili swoje śmieci. Odkrycie, którego niedawno dokonały służby miejskie jest wręcz zatrważające! Worki ze śmieciami, opakowania po materiałach budowlanych, stare opony, pojemniki po farbie i… przewrócona żółta tablica z napisem „zakaz wysypywania śmieci i gruzu”.

smieci2

- Jestem oburzony takim zachowaniem - nie ukrywa burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że służby miejskie otrzymały już zalecenie gruntownego uprzątnięcia tego terenu, będzie to jednak kosztowne. - Za sprzątanie zapłacą wszyscy mieszkańcy. Także ci, którzy na co dzień bardzo dbają o czystość naszego miasta. To przykre, pieniądze wydane na sprzątanie mogły zostać przeznaczone przecież na nowe inwestycje - mówi burmistrz Spyra.

smiecie

Po raz kolejny apeluje o szacunek dla przyrody i miejsca, w którym żyjemy. - Nie śmiećmy! Nic w ten sposób nie zaoszczędzimy, a możemy sprowadzić na siebie duże kłopoty - podkreśla włodarz Poręby. Przypomina, że nasze miasto monitorowane, a cały system urząd stopniowo rozbudowuje. Tak, by coraz częściej łapać wandali i chuliganów na gorącym uczynku.

 

 

do góry