przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Poręba dołączyła do ważnej inicjatywy mieszkaniowej

2 Sierpnia 2023

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie - do tej spółki właśnie oficjalnie dołączyła Gmina Poręba. - Mamy plan budowy 26 mieszkań w budynku przy ul. Wojska Polskiego - mówi burmistrz Ryszard Spyra.

To jedna z najważniejszych gminnych inicjatyw mieszkaniowych w całym kraju. Dwudziesta taka w Polsce i czwarta w województwie śląskim. Prace nad powstaniem spółki pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie - w skrócie SIM Zagłębie - rozpoczęły się w lipcu 2021 roku.

7 grudnia 2021, z inicjatywy Krajowego Zasobu Nieruchomości, spółka została powołana do życia.

Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary, Wojkowice, a od teraz również Porębę i Libiąż.

Poręba z czekiem na 3 mln zł

W miniony czwartek, 27 lipca, odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki SIM Zagłębie, do której - dzięki wielkim staraniom naszym oraz pracowników Urzędu Miasta - dołączyła gmina Poręba. Przystąpiła obejmując jednocześnie udziały w wysokości 3 mln zł - mówi z dumą burmistrz Ryszard Spyra. Dodaje, że środki miasto otrzymało z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i jest skrupulatny plan ich wydatkowania. - Na wstępnym etapie koncepcji planujemy utworzenie około 26 nowych mieszkań w budynku pod adresem Wojska Polskiego 8A w Porębie - podkreśla włodarz.

Publiczny deweloper wypełni mieszkaniową lukę

W jakim celu powstało SIM Zagłębie? - Obserwując problemy występujące na rynku mieszkaniowym w postaci wzrastających stóp procentowych, zmniejszającej się dostępności kredytów mieszkaniowych i rosnących cen samych mieszkań, chcemy wyjść temu naprzeciw - mówi Piotr Czarnojańczyk, Prezes Zarządu SIM Zagłębie. Dodaje, że podstawowym celem gospodarczym spółki, w skład której wchodzi również Poręba, jest budowanie lokali mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu.

SIM Zagłębie działa zatem jako publiczny deweloper, który wykorzystuje dostępne zasoby i kompetencje w obszarze zarządzania w sektorze publicznym do wypełniania luki podażowej na rynku mieszkaniowym poprzez prowadzenie zróżnicowanych inwestycji mieszkaniowych, które dopasowane są do potrzeb rynku lokalnego.

- Fakt przystąpienia naszej gminy do takiego przedsięwzięcia jest dla nas wielkim powodem do dumy i zarazem dowodem na to, że nawet tak niewielkie miasto jak Poręba, może być sprawnie i nowocześnie zarządzane i w niczym nie ustępować sąsiednim większym jednostkom samorządowym - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

do góry