Poręba pamięta dziś o powstańcach

1 Sierpnia 2023

Mija 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Miłość istnieje zawsze”. - Pamiętamy o walczących za naszą Ojczyznę - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

- Zachęcam wszystkich do chwili zadumy punktualnie o godz. 17, kiedy to 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie - mówi burmistrz Ryszard Spyra.

Przypomnimy; dziś mija dokładnie 79 lat od tamtych, jakże trudnych wydarzeń. Powstanie Warszawskie, które militarnie skierowane było przeciwko Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR, jest oceniane jako największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki stanęło według różnych szacunków ok. 40-50 tys. powstańców.

I choć ten zryw militarny planowano na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Największe straty poniosła jednak ludność cywilna. Wyniosły one ok. 180 tys. zabitych.

Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy - ok. 500 tys. Osób, wypędzono po powstaniu z miasta, które zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.