przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Poręba czekała na tę inwestycję. Trwa remont ul. Myśliwskiej

26 Września 2020

Nowa nawierzchnia, a także ciąg pieszo-rowerowy. Trwa remont części ulicy Myśliwskiej, która łączy Porębę z Zawierciem. - Droga zyska nową nośność - podkreśla prowadzące inwestycję Starostwo Powiatowe w Zawierciu.

O remont ulicy Myśliwskiej zabiegał m.in. były wicestarosta zawierciański, a obecnie porębski radny - Bogusław Piotrowski. Koszty były jednak zbyt wysokie na szybką realizację. Ostatecznie w 2018 roku projekt inwestycyjny na przebudowę odcinka tej drogi uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej i aktualnie jest realizowany przez trzy samorządy: Powiatu Zawierciańskiego, Gminy Zawiercie oraz Gminy Poręba. 

Zadanie pod nazwą.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1709 S ul. Myśliwska na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 791 w Zawierciu do drogi krajowej nr 78 w Porębie” gotowe ma być jeszcze w tym roku. Koszt remontu wynosi niemal 3,6 mln zł.

Pojawi się ciąg pieszo-rowerowy

Na początku lipca plac budowy został oficjalnie przekazany wykonawcy robót - spółce Larix z Lublińca. - Aktualnie prowadzone są tu m.in. roboty ziemne, które polegają na wykonaniu podbudowy pod nową nawierzchnię bitumiczną oraz ciąg pieszo-rowerowy mający powstać z jednej strony drogi - mówi Beata Rachtan, inspektor budowlany z Centrum Usług Wspólnych w Zawierciu. W efekcie powstanie nie tylko nowa nawierzchnia (warstwa wiążąca ma mieć 6 centymetrów grubości, a  ścieralna - 4 centymetry), ale także nowy chodnik i ścieżka rowerowa. Zakres prac obejmuje również roboty odwadniające i melioracyjne, przebudowę przepustów pod jezdnią, regulację urządzeń, oczyszczenie rowów, wykonanie muru oporowego oraz przejścia dla pieszych.

Nową Myśliwską pojadą cięższe auta

Remontowany odcinek ma ok. 2,5 kilometra, ale - co ważne - gdy prace się zakończą, droga zyska nową nośność. - Zniknie obecne ograniczenie tonażowe. Oznacza to, że ulicą Myśliwską poruszać będą mogły się cięższe auta - mówi inspektor Rachtan i przypomina, że to trasa łącząca Porębę z Zawierciem, na terenach aktywności ekonomicznej. 

Na trasie pojawić ma się także pomiar prędkości - tablica elektroniczna z informacją, jak szybko - a przede wszystkim - czy nie za szybko jedziemy. - Ustawione zostaną oczywiście także nowe znaki - podkreśla inspektor Rachtan.

 

do góry