przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Nowe przepompownie ścieków już gotowe

23 Lipca 2021

Wykonawca nie próżnował. Dwie nowe przepompownie ścieków, w tym jedna z przejściami pod Czarną Przemszą w Porębie, są już gotowe. Czekają już tylko na oficjalny odbiór Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Jak informuje Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, w poniedziałek 19 lipca, wykonawca dwóch nowych przepompowni ścieków złożył stosowne dokumenty o zakończeniu prac do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. - Jeżeli PINB nie zgłosi zastrzeżeń, oddajemy inwestycję do użytku - mówi z dumą prezes Grabarczyk.

Poręba zdobyła dofinansowanie

Przedmiotem tego projektu jest budowa dwóch sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami ścieków i przekroczeniami rzeki Przemszy. Projekt opiewał na sumę 1 042 208,73 zł. Porębskiej spółce wodociągowej udało się jednak pozyskać dofinansowanie w kwocie 806 023,81 zł, w tym  721 179,20 zł z Unii Europejskiej oraz 84 844,61 zł z budżetu państwa.

przepompownia2

1,5 metra pod dnem rzeki

Jedno z budowanych przejść sieci kanalizacyjnej powstało 1,5 metra pod dnem Czarnej Przemszy. - Wykonawca robót zastosował technologię bezwykopową. Oznacza to, że pod dnem rzeki powstał długi na 35 metrów przewiert - tłumaczy Mariusz Grabarczyk. Dodaje, że zaletą technologii, o której mowa - technologii przecisku hydraulicznego - jest niemal całkowity brak zakłóceń życia codziennego w miejscu wykonywanych prac.

Z kolei drugie przekroczenie rzeki realizowano po konstrukcji mostu przy ul. Dzielnej.

przepompownia

Skanalizowane kolejnych posesji

Zakończona właśnie budowa dwóch sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami ścieków i przekroczeniami rzeki Przemszy to jedna z najważniejszych oddawanych do użytku w tym roku inwestycji miejskich. Pozwoli na zwiększenie odsetka ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków zgodnego z dyrektywą ścieków komunalnych. - W Porębie spowoduje wzrost tego odsetka o 9,2% - podkreśla prezes Grabarczyk. Dodaje, że inwestycja już niedługo pozwoli na podłączenie do oczyszczalni ścieków (ta jest aktualnie w trakcie rozbudowy) mieszkańców ulic: Wolności, Przyszłości, Dzielnej oraz Nowowiejskiej, a w przyszłości również Osiedla na Stoku.

do góry