przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Nielegalne przyłącza do kanalizacji. Interweniuje GDDKiA

17 Kwietnia 2023

Ścieki zalewają pobocze na porębskim odcinku Drogi Krajowej nr 78. Powód? Nielegalne przyłącza posesji do kanalizacji deszczowej. Skutek? Likwidację ich zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

O zaprzestanie takich działań wielokrotnie apelował Urząd Miasta w Porębie. Głos w sprawie wielokrotnie zabierał burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

- Chodzi o zdrowie mieszkańców, dbałość o środowisko, a także infrastrukturę - zaznaczał porębski włodarz i przypominał o przepisach prawa i wynikających z niestosowania ich karach za nieprawidłowe postępowanie w przypadku opróżniania szamba.

Teraz inicjatywę w przypadku nielegalnych podłączeń do kanalizacji deszczowej - wykrytych w okolicy ul. ks. Franciszka Pędzicha - przejmuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Zniszczona kanalizacja, pobocze i środowisko

„(…) służba liniowa Obwodu Drogowego w Szczekocinach stwierdziła zastoiska ścieków bytowych w poboczu przy lewej stronie odcinka drogi krajowej nr 78 od ul. Sosnowej do ul. Dworcowej w Porębie. We wskazanej lokalizacji występują nielegalne podłączenia posesji do kanalizacji deszczowej, służącej do odwodnienia DK78” - stwierdza w oficjalnym piśmie skierowanym do Urzędu Miasta w Porębie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach, Rejon w Zawierciu.

GDDKiA jednoznacznie wskazuje, że przyczyną tworzenia się zastoisk jest degradacja kanalizacji deszczowej, która postępuje na skutek wprowadzania do niej ścieków bytowych.

To jednak nie wszystko. Przez takie nieodpowiedzialne działania mieszkańców, znacznej degradacji uległo już także pobocze DK78. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że zalegające ścieki znacząco wpływają na komfort życia w tym miejscu, a także negatywnie oddziałują na środowisko.

zalany-chodnik

Podłącza zostaną zlikwidowane

W związku z zaistniałą sytuacją, GDDKiA zmuszona została do - jak podkreśla w piśmie - „przeprowadzenia likwidacji nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych na odcinku DK78 od ul. Sosnowej do ul. Dworcowej w Porębie”.

Z kolei gmina rozważyć musi kwestię wymiany kolektora deszczowego zlokalizowanego na tym odcinku drogi. Wykorzystywanie go do odprowadzania ścieków doprowadziło do jego uszkodzenia. - To niestety kolejny przykład tego, jak nieodpowiedzialne działania części mieszkańców wpływają na całe miasto. Koszt wymiany takiego kolektora nie jest mały, a gmina liczyć musi każdą złotówkę - zaznacza burmistrz Ryszard Spyra.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf pismo_GDDKiA / 770.6KB
ilość pobrań: 130
pismo_GDDKiA 770.6KB zobacz

do góry