przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Miasto kupiło 41 laptopów. Trafią do najbardziej potrzebujących uczniów

16 Października 2020

Do porębskich szkół podstawowych trafiły właśnie nowoczesne laptopy zakupione przez Urząd Miasta w Porębie. Dyrekcja użyczać będzie je tym uczniom, którzy w swoich domach nie mają możliwości dostępu do sprzętu komputerowego lub internetu.

Logo -Zdalna Szkola

Laptopy trafiły do szkół 5 października. 21 sztuk zostało przekazanych Szkole Podstawowej Nr 1, pozostałe 20 sztuk Szkole Podstawowej nr 2 w Porębie. Wszystko to w ramach projektu „Zdalna Szkoła”. - Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii - mówi Karolina Ostrowska z Urzędu Miasta Poręba. Wyjaśnia, że tegoroczne zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni, wymusiło zmianę prowadzenia zajęć edukacyjnych. - Niestety wielu uczniów nie posiada dostępu do internetu lub laptopa, na którym może realizować podstawy programowe. Miasto postanowiło wesprzeć uczniów i stworzyć im warunki do nauki - dodaje przedstawicielka UM Poręba.

Rodzice mogą wnioskować o pomoc 

Zakupione przez miasto laptopy będą użyczane najbardziej potrzebującym młodym porębianom.  Wybór uczniów leży w gestii dyrekcji placówek oświatowych. Rodzice mogą wnioskować o taką pomoc dla swoich pociech (telefonicznie lub mailowo). Wystarczy, że rodzic podpisze umowę użyczenia sprzętu elektronicznego (jest wymagana, bo laptopy to mienie gminy) i dzieci będą mogły uczyć się, korzystając ze szkolnego laptopa, który użyczany jest nieodpłatne.

Miasto już użyczało laptopów

To nie pierwszy raz, gdy uczniowie z Poręby będą mieli taką możliwość. Obie porębskie podstawówki wcześniej miały już do dyspozycji ponad 100 laptopów. W Szkole Podstawowej nr 1 było ich 74, w Szkole Podstawowej nr 2 - 34. Teraz doszło do tego kolejnych 41 laptopów.

Burmistrz Spyra przypomina, że Poręba jako jedna z nielicznych gmin w Polsce, od września 2019 roku prowadzi w szkołach projekt nauki za pomocą e-podręcznika. - Wszyscy nauczyciele z obu porębskich podstawówek zostali przeszkoleni z prowadzenia lekcji za pośrednictwem komputera. Teraz jest to bardzo pomocne, nie wiadomo przecież kiedy zagrożenie zarażenia się koronawirusem minie i czy szkół znów nie będzie trzeba na jakiś czas zamknąć - zaznacza włodarz Poręby. 

Powrót do nauczania zdalnego

Zaznaczmy, że w czwartek 15 października premier Mateusz Morawiecki podał do wiadomości informację dotyczącą ponownego wprowadzenia nauczania zdalnego (w strefie czerwonej) i hybrydowego (strefa żółta) do szkół wyższych i ponadpodstawowych. Szkoły podstawowe póki co kontynuują naukę stacjonarną, niewykluczone jednak, że i to ulegnie zmianie. 

 

Projekt Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego, uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr I "Powszechny dostęp do szybkiego Internetu" działanie 1.1: "Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach"

do góry