przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

370 osób wzięło udział w tegorocznym porębskim Jura Senior Festiwal

20 Października 2020

Na jeden wrześniowy tydzień Poręba stała się wojewódzką stolicą piosenki dla seniorów. Wszystko za sprawą Festiwalu „JURA SENIOR FESTIVAL”.  Do konkursu zgłosiło się 46 podmiotów artystycznych - łącznie ponad 370 osób. 

Była to druga edycja festiwalu. Ubiegłoroczna impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, tegoroczna - jak zaznaczają organizatorzy - pewnie przebiłaby pierwszą edycję, gdyby nie obostrzenia i procedury związane z sytuacją epidemiczną w naszym kraju. 

- Z uwagi na panującą sytuację związaną z COVID-19, festiwal odbył się w formie on-line. Jedynie gala laureatów odbyła się 18 września, w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie - mówi Karol Hadrych, koordynator festiwalu. Wyjaśnia, że Jura Senior Festiwal przeznaczony jest dla osób w wieku 50+ i składa się z kilku etapów. - W pierwszej kolejności uczestnicy wysyłali zgłoszenie - filmik z prezentacją muzyczną oraz zdjęcie, następnie komisja oceniała prezentacje video i wybierała laureatów oraz wyróżnionych - tłumaczy Karol Hadrych.

370 uczestników festiwalu i znakomite jury

Mimo sytuacji, do tegorocznej edycji Festiwalu zgłosiło się aż 46 podmiotów artystycznych - łącznie ponad 370 osób. Znakomity skład miało również tegoroczne jury festiwalowe. W jego skład weszli: Mariusz Kalaga, pochodzący z Dąbrowy Górniczej piosenkarz i wykonawca estradowy, Grzegorz Poloczek - satyryk, członek i autor tekstów śląskiego kabaretu „RAK” oraz Jacek Silski -  solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Retro na podium

Co orzekło jury? Kto na profesjonalistach zrobił największe wrażenie? W kategorii soliści pierwsze miejsca zajęła Tola Kołton, drugie Piotr Białas, a trzecie ex aequo Ewa Olszańska-Rok oraz Andrzej Szczepański. W kategorii duety przyznano tylko drugie miejsce. Przypadło w udziale Duetowi IWA. Natomiast w kategorii zespoły na najwyższym podium stanęły Olzanki, drugie miejsce otrzymał zespół Old Boys, trzecie zajął dobrze znany już porębianom zespół Retro. 

Natomiast najwyższe wyróżnienie - nagrodę Grand Prix przyznano Andrzejowi Kaimowi. Serdeczne gratulujemy!

Główny partner festiwalu Stowarzyszenie STUDIO ART w Porębie. 

Partnerami festiwalu byli: Miasto i Gmina Poręba, Starostwo Powiatowe w Zawierciu, Miejski Ośrodek Kultury w Porębie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów „NESTOR” w Porębie, Rada Seniorów w Porębie .

 Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Katowice, Telewizja TVS, e-poreba.pl, JURA Portal/Gazeta, Radio Zawiercie, zawiercianskie.pl, Media zawierciańskie, Głos Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora, Solidarni z Seniorami.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa.

 

 

 

do góry