przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Gmina rozpatrzyła 523 wnioski o zakup węgla

20 Lutego 2023

Prawie 600 ton węgla w różnych postaciach zamówił Urząd Miasta Poręba w ramach rządowego programu zakupu tego paliwa od gminy. Tona kosztowała mieszkańców 2 tys zł.

Program jest już na półmetku. Przypomnijmy; zgodne z przepisami, pierwszą część węgla - maksymalnie 1,5 tony - mieszkańcy Poręby mogli odbierać do końca 2022 roku. Na zakup i odbiór drugiej (taki sam tonaż) mają czas do końca kwietnia. Wnioski w tej sprawie składać należy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Porębie.

Urząd podsumowuje program

Do 13 lutego bieżącego roku gmina Poręba zamówiła łącznie niemal 600 ton paliwa w ramach tzw. taniego węgla od gminy (kwota za tonę wynosi 2 tys zł, przy czym w komercyjnych skupach jest o wiele wyższa). - By oszczędności były jak największe do Poręby przyjechał węgiel prosto ze śląskich kopalni, urząd nie korzystał z żadnego pośrednictwa - zaznaczają przedstawiciele porębskiego magistratu. Dodają, że do tej pory opał dla mieszkańców dostarczany był w trzech turach, zgodnie z zapotrzebowaniem, jakie zgłaszali porębianie.

Prawie 600 ton i 22 transporty z kopalni

Mieszkańcy do wyboru mają węgiel typu kostka (zamówienie wyniosło ok. 53 tony), orzech (130,52 t. - I dostawa, 156,92 t. - II dostawa i 25,74 t. - III dostawa), ekogroszek (26,54 t.) oraz groszek II (78,80 t. - I dostawa, 77,92 t. - II dostawa, 26,30 t. - III dostawa). Gmina za zakupiony węgiel zapłaciła łącznie prawie 746 tysięcy złotych.

Jak zaznaczają urzędnicy, koszt przywozu paliwa stałego z kopalni wliczony jest w wynagrodzenie za każdą dostarczoną finalnie do nabywcy tonę paliwa. Lokalnym dystrybutorem „taniego węgla od gminy” jest firma transportowa Janusz Borówka, której skład zlokalizowany jest przy ul. Kopernika 25 w Porębie. - Na dzień 13 lutego b.r. zrealizowano 22 transporty z kopalni do gminy - mówi podinspektor Anna Winczakiewicz z Urzędu Miasta w Porębie. Dodaje, że transport do gospodarstw domowych jest wliczony w cenę paliwa stałego.

Certyfikat, płatność i odbiór

Program realizowany jest do końca kwietnia tego roku. Skorzystać może z niego osoba fizyczna, która złoży odpowiedni wniosek i która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego. Jakie? Warunkiem uczestnictwa w programie jest oświadczenie, że mieszkaniec (oraz inne osoby z jego gospodarstwa domowego) nie nabyły paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2 tys zł brutto za tonę.

Wnioski o zakup węgla od gminy składać można w porębskim MOPS-ie. Po pozytywnej weryfikacji wniosku, należy udać się do Urzędu Miasta Poręba w celu odbioru certyfikatu jakości węgla i opłaty (płatności dokonać można gotówką, kartą, BLIK-iem lub przelewem).

Wszelkie uwagi zgłaszać można pod numerem 512-006-938 , dzwoniąc na „Pogotowie Węglowe”, lub kontaktując się za pośrednictwem maila: wegiel@umporeba.pl

do góry