przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Co dzieje się na budowie obwodnicy Poręby i Zawiercia? 

28 Marca 2023

 

Teren został wykarczowany, na bieżąco prowadzone są wykopy, budowa nasypów, prace przy obiektach mostowych. Sprawdzamy, co aktualnie dzieje się na budowie obwodnicy Poręby i Zawiercia. 

Przypomnijmy; inwestor pozwolenie na budowę otrzymał w lutym zeszłego roku. Wówczas dla konsorcjum spółek: Kobylarnia i Mirbud - wykonawcy obwodnicy -  zapaliło się zielone światło i przystąpiono do prac przygotowawczych. Jakie roboty aktualnie prowadzone są na budowie obwodnicy Poręby i Zawiercia? 

obwodnica1

Prace ziemne są już na ukończeniu 

Roboty budowlane obejmują około 17-kilometrowy odcinek drogi między Siewierzem - przez Porębę - aż do Kromołowa (dzielnica Zawiercia). Zakończono prace związane z karczowaniem pni na terenach lasów prywatnych i państwowych. W końcowej fazie są też prace związane z odhumusowaniem całego odcinka obwodnicy - mówi Paweł Bruger, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej spółki Mirbud. Dodaje, że na bieżąco prowadzone są wykopy, budowa nasypów oraz warstwy konstrukcyjne.  

obwodnica2

Budują przepusty dla zwierząt 

To jednak nie wszystko. Wykonawca obwodnicy kontynuuje również roboty mostowe na kilkunastu obiektach. - Trwają prace związane z budową przepustów ekologicznych, czyli przejść dla zwierząt - mówi przedstawiciel spółki Mirbud. Dodaje, że równocześnie trwają także roboty branżowe polegające na usuwaniu kolizji z infrastrukturą podziemną i naziemną, jak również budową nowej infrastruktury technicznej. - Budowana jest m.in. kanalizacja deszczowa - podkreśla Paweł Bruger. Zaznacza, że powyższe prace prowadzone są na bieżąco przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. 

obwodnica3

Szybciej, mniej kolizyjnie, bezpieczniej 

Obwodnica Poręby i Zawiercia powstająca w ciągu Drogi Krajowej nr 78 będzie miała układ dwujezdniowy i połączy się z już funkcjonującą obwodnicą Siewierza. DK78 skomunikuje te miejscowości m.in. z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. - Dzięki nowemu przebiegowi drogi, tranzyt ominie centra miast, jednocześnie poprawiając warunki życia mieszkańców - podkreśla inwestor. Planowana obwodnica odciąży bowiem lokalne drogi, na których - m.in. dzięki mniejszej liczbie samochodów ciężarowych - będzie po prostu bezpieczniej. 

- Z zainteresowaniem przyglądam się postępom na budowie obwodnicy. To bardzo ważna inwestycja dla porębian. Dzięki nowemu połączniu na drogach w naszym mieście zrobi się bezpieczniej - podkreśla burmistrz miasta Ryszard Spyra. 

Inwestycja opiewa na kwotę niemal 487 mln zł. Termin jej zakończenia przypada na lipiec 2024 roku.  

Na chwilę obecną termin zakończenia kontraktu to 30.07.2024r. 

Fot. KOBYLARNIA SA/MIRBUD SA. 

do góry