przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Burmistrz zaprasza na uroczystości 3 Maja

30 Kwietnia 2024

Była pierwszym w Europie dokumentem tak wysokiej rangi. – Zapraszam do wspólnych obchodów Święta Konstytucji – mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

 

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji rozpoczną się o godz. 10. Mszą Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny, w parafii pod wezwaniem Zesłania Duch Świętego w Porębie.

Tuż po uroczystej Eucharystii - o godz. 10:45  nastąpi zbiórka pod budynkiem Urzędu Miasta w Porębie, a kwadrans później włodarz naszego miasta wraz z przedstawicielami magistratu, Rady Miasta Poręba oraz lokalnych instytucji, złoży kwiaty przy pomniku zadedykowanym Poległym Bohaterom w Walkach o Wolność Ojczyzny.

Zaplanowano również program artystyczny, w trakcie którego zaprezentują się zespoły muzyczne z Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie.

3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji. Została ona uchwalona przez zwołany w październiku 1788 roku Sejm Czteroletni. Była pierwszym w Europie i drugim na świcie – pod Stanach Zjednoczonych – dokumentem takiej rangi.

Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską.

Co ważne, tegoroczne obchody 3 Maja zbiegają się z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

Podobne wiadomości:

do góry