przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Budują kolej na lotnisko. W Porębie powstaje nowy peron

16 Marca 2023
Trwa budowa jednej z największych inwestycji komunikacyjnych w naszym województwie - połączenia kolejowego z lotniskiem w Pyrzowicach. W ramach inwestycji w Porębie reanimowana zostanie stacja kolejowa.

Aktualnie - jak informuje Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A - w stacji Poręba prowadzone są prace torowe oraz odwodnieniowe. - Od strony toru nr 1. ułożona została ścianka peronowa - informuje Głowacka. Dodaje, że roboty obejmują też przepust kolejowy w stacji.

Jak ostatecznie wyglądać będzie stacja kolejowa w Porębie? Będzie to peron wyspowy o długości 150 metrów oraz dwa tory. Co ważne, peron zostanie dostosowany do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. - Zbudowana zostanie pochylnia oraz ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą - zaznacza zespół prasowy PKP PLK.

Porębski peron będzie oświetlony i wyposażony w wiaty oraz ławki. Komfort w podróży zapewnią nagłośnienie oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne, z kolei o  bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów zadbają dyżurni ruchu z nowoczesnego Lokalnego Centrum Sterowania Siewierz.

Porębska stacja kolejowa będzie jedną z kilku budowanych w ramach inwestycji polegającej na połączniu lotniska w Pyrzowicach od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około 1h.

To zapowiadana od lat inwestycja, której koszt sięga 660 mln zł. W ramach zadania odbudowywany zostanie 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. - Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczy ok. 48 km linii - podkreśla Katarzyna Głowacka.

Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Wartość zadania „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie” to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł.

Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku.

 
 fot: materiały prasowe PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. 

do góry