przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Prawie 1800 nowych opraw oświetlenia ulicznego

17 Marca 2023

Poprawa widoczności, oświetlenie miejsc zacienionych, a co za tym idzie - większe bezpieczeństwo mieszkańców. W Porębie szykuje się prawdziwa rewolucja. Lada chwila ruszy wymiana starych i budowa nowych opraw latarni ulicznych.

Sodowe i rtęciowe lampy uliczne przejdą do lamusa. Od przyszłego tygodnia ruszyć ma wymiana starego oświetlenia na nowe - typu LED. Inwestycja łącznie dotyczyć będzie niemalże 1800 latarni ulicznych na terenie całej Poręby.

Nowe oprawy na starych słupach

- Ekipa oświetleniowa spółki Tauron wymieni oprawy w 1455 latarniach ulicznych, zaś w przypadku 308 punktów świetlnych, na istniejących słupach pojawią się zupełnie nowe oprawy - mówi Angelika Kubaczyńska, inspektor z Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poręba. Dodaje, że „rewolucję oświetleniową” przejdzie praktycznie całe miasto. Nowe latarnie zaświecą m.in. przy ulicach: Armii Krajowej, Zakładowej, ks. Pędzicha, Rzecznej, Roździeńskiego, Kopernika, Ludowej i Baśniowej.

72 proc. oszczędności na prądzie w skali roku

Przedsięwzięcie zakończyć ma się w maju tego roku. Nowe LED-owe oprawy uliczne poprawią widoczność, oświetlą miejsca do tego pory zacienione. - Nowe oprawy poprzez ich odpowiednie skierowanie i konstrukcję oświetlają przede wszystkim drogę i chodnik, światło nie będzie się rozpraszało - podkreśla Angelika Kubaczyńska.

Inwestycja oszacowana została na niemal 9 235 0000 zł. Płatność rozłożona została na 12 lat, a raty są nieoprocentowane. - Gmina spłacać będzie należność spółce Tauron w ramach konserwacji oświetlenia w zakresie rozszerzonym - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.

- To ważna inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że ustalenia z Tauronem nie były łatwe i trwały kilka lat. - W konsekwencji zyski są jednak ogromne. Zyskają porębianie i gmina, bo oszczędności na zużyciu energii, dzięki nowym oprawom ulicznym, sięgną 72 proc. w stali roku - zaznacza burmistrz Spyra.

Umowa ze spółką Tauron Nowe Technologie została podpisana pod koniec minionego roku.

 

zródło foto: TNT

do góry