przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Agora ma już fundamenty. Przy „Krupówkach” odkryto nieszczelny kanał

27 Lipca 2023

Prace nad budową nowego centrum Poręby trwają od kilku miesięcy. Te w obszarze planowanej Agory idą zgodnie z planem. Na terenie tzw. Porębskich Krupówek odkryto jednak stary, nieszczelny kanał kanalizacyjny.

Wykonawca prac przy Agorze rozpoczął je od rozbiórki starej nawierzchni. Płyty chodnikowe, fragmenty asfaltu i kostki brukowej - wszystko to, co nadawało się do ponownego użytku zostało zmagazynowane na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie.

W miniony wtorek 25 lipca, odbył się oficjalny odbiór zbrojeń pod nieckę planowanej fontanny i maszynowni. Jak zaznacza dokonująca odbioru inspektor budowlana Barbara Czernik, w najbliższym czasie - o ile pogoda na to pozwoli - planuje się wybetonowanie reszty części fundamentowej.

Aktualnie wykonywana jest również podbudowa pod asfaltowy parking. - Ta część inwestycji idzie zgodnie z planem - podkreśla Barbara Czernik.

Koniec nieprawdziwym informacjom

Inaczej ma się sprawa z częścią placu centralnego, który swoim zasięgiem obejmuje również tzw. Porębskie Krupówki. Prace tutaj musiały zostać chwilowo wstrzymane.  - W związku z pojawiającymi się fałszywymi doniesieniami, wyjaśniamy, że taka decyzja w żadnej mierze nie jest podyktowana względami finansowymi. Fundusze na budowę całej Agory, wraz z tężnia solankową, zostały skrupulatnie zabezpieczone i nie ma żadnego niebezpieczeństwa - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Dlaczego prace przy Krupówkach zwolniły na tempie? Urząd Miasta Poręba wyjaśnia, że w trakcie zrywania kostki brukowej, wykonawca prac odkrył stary asfalt. - Nikt się tego nie spodziewał, że pod kostką jest jeszcze dodatkowa nawierzchnia. W żadnych dokumentach nie  znaleźliśmy żadnego śladu ,który świadczyłby  o powyższym  fakcie. Starą asfaltową nawierzchnię też trzeba było dodatkowo rozebrać i zutylizować.  - mówi Barbara Czernik.

Trzeba wybudować nowy fragment kanalizacji

To jednak tylko część z powodów, dla których budowę placu miejskiego wraz  z „Krupówkami” wstrzymano. Kluczową decyzją podjętą  przez Miasto  stał się fakt, że niemal 4 metry pod ziemią odkryto stary kanał kanalizacyjny. - Jest nieszczelny, zapadnięty i w wielu miejscach niedrożny. Gdybyśmy nie przerwali prac, a położyli w tym miejscu nową kostkę, ta po krótkiej chwili zaczęłaby się zapadać, a napraw nie obejmowałaby gwarancja - wyjaśnia inspektor nadzoru budowlanego. Dodaje, że w związku z takim odkryciem, nastąpić musi konieczność przeprowadzenia prac dodatkowych, nieujętych w dokumentacji projektowej do inwestycji. - Nie ma innej możliwości jak zlikwidowanie starego kanału i wybudowanie w jego miejscu nowej instalacji, do której podłączeni zostaną właściciele sześciu działających w tym miejscu pawilonów handlowych - tłumaczy Barbara Czernik.

Aktualnie Urząd Miasta Poręba prowadzi rozmowy z wykonawcą prac przy Agorze, w celu ustalenia technologii i zakresu tychże prac dodatkowych.

Nowoczesne centrum z fontanną, szaletami i mnóstwem zieleni

Przypomnijmy mieszkańcom, że  teren pod budowę jednej z najważniejszych inwestycji w historii naszego miasta - nowego placu miejskiego  wraz z tężnią solankową - został przekazany wykonawcom 31 marca tego roku.

Jak wyglądać będzie nowe centrum Poręby? W miejscu terenu dawnego targowiska miejskiego powstanie plac miejski z infrastrukturą wypoczynkową oraz ciągiem pieszo-jezdnym.

Agora została podzielona na kilka stref miejskich i wypoczynkowych. Będą to: główny plac, 2 place towarzyszące, pergole, fontanna z maszynownią, małe place z ławkami parkowymi i siedziskami stalowymi oraz chodniki wraz z oświetleniem. Wszystkie strefy skomunikowane zostaną chodnikami uzupełniającymi dla pieszych, a we wskazanych częściach - dla ruchu kołowego.  

Pojawi się także sporo zieleni, tężnia solankowa i wolnostojący, półautomatyczny szalet miejski.

- To ważna inwestycja - podkreśla burmistrz Ryszard Spyra. - Mieszkańcy zyskają nie tylko estetyczne centrum miasta, ale też wyjątkowe miejsce spędzania wolego czasu - podkreśla włodarz Poręby.

Oba etapy inwestycji uzyskały dofinansowanie z programu rządowego „Polski Ład”. Etap pierwszy - budowa Agory - w wysokości 90%  proc. wartości projektu, drugi - budowa tężni solankowej wraz z towarzysząca infrastruktura na terenie Agory - w wysokości 80 %. 

do góry