przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Urząd Miasta powołuje sztab kryzysowy w sprawie Ukrainy

27 Lutego 2022

W poniedziałkowy poranek 28 lutego przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie zbiorą się w trybie kryzysowym. Powód? - Będziemy opracowywać plan pomocy Ukrainie - mówi burmistrz Ryszard Spyra.

Poręba bez zastanowienia włącza się w akcje pomocy dla walczących za naszą wschodnią granicą Braci z Ukrainy. W poniedziałek o godz. 9:30 przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba, z burmistrzem Ryszardem Spyrą na czele, zbiorą się w formie sztabu kryzysowego. - Podczas tego, bardzo ważnego spotkania, opracowywać będziemy plan pomocy dla naszych Sąsiadów walczących z rosyjskim agresorem - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Powstanie szeroki plan pomocowy

Włodarz Poręby dodaje, że w grę wchodzi wszelka pomoc, od zbiórek rzeczy aktualnie najbardziej potrzebnych uciekającym przed wojną ukraińskim rodzinom, po udostępnienie im własnych zasobów komunalnych. Jak dokładnie wyglądać będzie plan pomocowy, jak można się do pomocy włączyć, gdzie zbierane będą dary dla Ukrainy? podamy Państwu natychmiast po ustaleniach sztabu kryzysowego.

Potrzebują bandaży, śpiworów, zestawów do transfuzji krwi

Już wcześniej burmistrz Poręby Ryszard Spyra skontaktował się z władzami ukraińskiego miasta Winnik, miasta partnerskiego Poręby,. W odpowiedzi nasza gmina otrzymała wyrazy podziękowania oraz listę rzeczy potrzebnych walczącym i cywilom ukrywającym się przed rosyjskim najeźdźcą.

Wśród nich są m.in. materiały medyczne, począwszy od rękawiczek jednorazowych, środków przeciwbólowych, bandaży i opatrunków, na noszach i zestawach do transfuzji krwi skończywszy. Okręg lwowski prosi również m.in. o latarki, powerbanki, krótkofalówki, śpiwory, namioty, agregaty prądotwórcze, rękawice wojskowe, hełmy, kamizelki kuloodporne, koce termiczne. - Ta lista jest długa, postaramy pomóc się w jak najszerszej formule - zapewniają przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie.

Kijów wciąż się broni!

Poniedziałek 28 lutego będzie piątym dniem wojny, którą w miniony czwartek nad ranem wypowiedział Ukrainie Władimir Putin. W niedzielę rano władze Ukrainy poinformowały o kolejnym, pomyślnym odparciu rosyjskich ataków na Kijów. Do Charkowa, drugiego po stolicy, największego miasta Ukrainy, wkraczały jednak wojska agresora. Pojawiły się też kolejne informacje o poległych cywilach, w tym dzieciach.

- To, co robi prezydent Rosji Władimir Putin jest absolutnie niedopuszczalne, niezrozumiałe i niewytłumaczalne. Z niepokojem śledzimy sytuację naszych braci z Ukrainy i jesteśmy z nimi - zaznacza burmistrz Spyra.

My samorządowcy miasta Poręba zwracamy się do Wojewody Śląskiego i Marszałka  Województwa Śląskiego o  niezwłoczne skoordynowanie działań pomocowych dla Ukrainy - apeluje burmistrz Spyra.

do góry