przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Jak starać się o 40 zł wsparcia dla osób goszczących uchodźców?

31 Marca 2022

O świadczenie, za pośrednictwem samorządów, mogą się starać m.in. osoby fizyczne, które po 24 lutego bieżącego roku, pod swój dach przyjęły uchodźców. Jak wygląda cała procedura?

40 złotych dziennie za osobę. To rekompensata kosztów z tytułu przyjęcia pod swój dach uciekających przed wojną w Ukrainie. Podstawą do wypłacenia takiego świadczenia jest stosowny wniosek. - To prosty formularz. Porębianie złożyć muszą go w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Porębie - informują urzędnicy. Dodają, że wniosek można też przesłać za pośrednictwem e-PUAP.

Gmina ma miesiąc na jego rozpatrzenie.

Kto może się ubiegać o rekompensatę?

Takie wytyczne to efekt przyjęcia specustawy dotyczącej wojennych uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z prawem, świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi - w szczególności zaś osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe - który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Co ważne, mowa tutaj o osobach, które uchodźców przyjęły po 24 lutego bieżącego roku, czyli od momentu rozpoczęcia na terenie Ukrainy wrogich działań rosyjskich.

40 zł na dzień za każdą przyjętą osobę

Według specustawy, kwota 40 zł jest dzienną rekompensatą za każdą przyjętą do swojego domu osobę. Prawodawca tłumaczy, że nie ma tutaj żadnych zasad co do tego, na co te pieniądze mają być przeznaczone. Decyduje o tym sam gospodarz. Ale uwaga, gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu. - Świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku znalazły się nieprawdziwe informacje - mówi Katarzyna Wilk, dyrektor porębskiego MOPS-u.

Świadczenie na 60 dni

Co ważne, świadczenie wypłacane będzie wstecz za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, ale - nie dłużej niż za okres 60 dni.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać wydłużony na okres dłuższy niż 60 dni.

Wnioski o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy dostępne są na stronie internetowej www.umporeba.pl lub w MOPS Poręba. Informacje na temat świadczenia można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel: 32 6772033.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf Karta osoby przyjętej do zakwaterowania / 54.73KB
ilość pobrań: 200
Karta osoby przyjętej do zakwaterowania 54.73KB zobacz
pdf Wniosek o świadczenie / 152.58KB
ilość pobrań: 200
Wniosek o świadczenie 152.58KB zobacz

do góry