przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Miasto z klimatem

Nikt z nas nie chce, aby w jego domu panował bałagan, a śmieci zalegały po kątach. Podobnie powinniśmy podchodzić do porządku w naszym miejscu zamieszkania. Aby zachować czystość w mieście, konieczne jest przestrzeganie zasad segregacji, która jest pierwszym krokiem do recyklingu. Dlaczego ich stosowanie jest takie ważne? Już wyjaśniamy.


Bezwartościowy śmieć czy cenny surowiec? Decyzja należy do Ciebie!

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na zakupach. Niemal każdy produkt, czy to spożywczy, czy kosmetyki, środki czystości, ubrania lub wyposażenie ma swoje własne opakowanie. Do tego dobieramy torbę przy kasie, a może nawet dwie - tak na wszelki wypadek. W domu lądują one, wraz z opakowaniem, w koszu. Z czasem również sam produkt, lub przynajmniej jego część, również trafia do śmieci. Większość jest wykonana z plastiku, metali, szkła, papieru. Tworzywa te można ponownie wykorzystać. Podobnie jak obierki z owoców i warzyw. Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od pozostałych, te pierwsze mają szansę stać się nową butelką, sportową bluzą, ławką w parku, codzienną gazetą, budowlaną watą szklaną, rurą kanalizacyjną czy rowerem. Wniosek: to od nas zależy, czy coś będzie „tylko śmieciem” czy zyska ponowne zastosowanie. Tym samym ograniczy ilość miejsca zajmowanego przez wysypiska, zużycie surowców naturalnych i kosztowną produkcję kolejnych tworzyw.

Segregowanie jest ekonomiczne i ekologiczne!

Segregując śmieci, płacimy mniej. Pozbywając się odpadów tylko w formie zmieszanej, otrzymujemy kilkakrotnie wyższy rachunek za odbiór śmieci. To jednak tylko jednostkowy wymiar oszczędności. Za finansowym motywowaniem społeczeństwa stoi dążenie do oszczędności energii i surowców. Oznacza to ochronę środowiska naturalnego dzięki zastosowaniu recyklingowi, czyli wtórnemu wykorzystaniu materiałów pozyskanych z selektywnej zbiórki odpadów. Oto przykład: każda ponownie wykorzystana szklana butelka to oszczędność energii na poziomie 4 godzin oświetlenia pokoju żarówką. Tona przetworzonego aluminium to zaoszczędzenie 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej. Recykling to także mniej śmieci na wysypiskach i mniejsza emisja do środowiska szkodliwych substancji. I tak: recykling aluminium ogranicza zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Oznacza to też obniżenie o 95% emisji trujących gazów do atmosfery. Co więcej, przynosi on oszczędność zużycia energii nawet do 95%. Polityka recyklingowa jest ważnym elementem gospodarki w krajach rozwiniętych. Umożliwia ona wytwarzanie nowych produktów niższym kosztem produkcji. Jednocześnie powstają nowe miejsca pracy w branży gospodarowania odpadami, w tym m.in. przedsiębiorstwach odbierających i segregujących odpady, jak i firmach zajmujących się ich przetwarzaniem.

Nowe życie starych przedmiotów - inny wymiar recyklingu

W ostatnich latach coraz więcej osób poszukuje możliwości przedłużenia życia wyprodukowanych już rzeczy. Dla jednych to forma hobby, do innych przemawiają względy finansowe. Inni manifestują w ten sposób swoją troskę o środowisko naturalne. Meble, ubrania, butelki, palety transportowe… niemal każdy przedmiot może przeistoczyć się w nowy. Innym rozwiązaniem jest oddawanie, wymiana lub sprzedaż zbędnych rzeczy. Nie potrzebujesz swoich ubrań lub mebli? Oddaj je w dobre ręce. To samo możesz zrobić ze starym, ale nadal sprawnym sprzętem RTV/AGD. Wymieniając, naprawiając i przekazując innym swoje przedmioty, dajesz im szansę na ich drugie życie. Nie wiesz, jak to zrobić? Poza internetowymi serwisami ogłoszeniowymi coraz więcej miast regularnie organizuje bazarki i tzw. pchle targi. Można tam bezpłatnie (lub za symboliczną opłatą) wystawić się ze swoimi zbędnymi przedmiotami, aby je sprzedać lub wymienić.

Segregacja - to działa!

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat segregacji śmieci jest ten, że posegregowane odpady z różnych pojemników i tak trafiają do śmieciarki, która miesza wszystkie. Wniosek: nasza praca w domu idzie na marne. To jednak nieprawda! Pojazdy, które obecnie odbierają odpady, mają zwykle podział na klika różnych przegród i trafiają do nich tylko przeznaczone odpady. Kolejnym rozwiązaniem jest odbieranie poszczególnych typów odpadów przez inne śmieciarki.

Segregacja śmieci nie powinna być przez nas traktowana tylko jako odgórnie narzucony wymóg, ale przede wszystkim jako nasz osobisty wybór. Tę potrzebę rozumie coraz więcej samorządów. Miasta, których władze promują i ułatwiają selektywną zbiórkę odpadów, mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami w naszym konkursie „Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt” - zapraszamy do zapoznania się z jego szczegółami tutaj!

Dowiedz się więcej

do góry