przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Prażonki 2023 już za nami. Zobaczcie, jak było

10 Września 2023

Setki kilogramów ziemniaków, dwa ogromne kotły i kilkadziesiąt mniejszych kociołków. A do tego dobra muzyka i mnóstwo zabawy. To sprwdzony przepis na porębskie prażonki. Tegoroczne święto tej potrawy odbyło się w minioną sobotę.

Przez cały rok stoją w magazynie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. Wyciągane są specjalnie na ten jeden, wyjątkowy dla Poręby dzień. Dwa ogromne, bo mieszczące po ok. 360 kg wsadu żeliwne kotły w minioną sobotę znów stały się bohaterami imprezy zorganizowanej na terenie MOSiR-u przy ul. Zakładowej.

Świetna festiwalowa organizacja

Porębski Festiwal Prażonek odbywał się już po raz dziewiętnasty. Z przytupem, dobrą muzyką i ogromnym zaangażowaniem organizatorów - w tym pracowników Urzędu Miasta Poręba i Miejskiego Domu Kultury. Pomocą przy kociołkach służyli ochotnicy z wszystkich porębskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Przygotowaniem składników zajmowały się pracownice kuchni ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie. Mieszkańców i gości uroczyście powitał gospodarz naszego miasta - burmistrz Ryszard Spyra. - Cieszę się, że możemy znów spotkać się w tak szerokim gronie. Życzę wszystkim udanej zabawy - przemawiał.

Dmuchańce, muzyka i pokazy strażacki

Gdy starsi zajmowali się rozmową i próbowaniem prażonek, młodsi chętnie korzystali z wielu dodatkowych atrakcji. Były dmuchańce, stoiska z zabawkami, a nawet wyjątkowy pokaz z użyciem sprzętu do cięcia metalu, w wykonaniu OSP.

Imprezie towarzyszyły również nieodłączne występy scenicznie. Tegoroczny Festiwal Prażonek rozpoczęła tzw. Scena Młodych. Na deskach ustawionych naprzeciw basenu wystąpili wykonawcy związani z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Porębie: Art Kids, Studio ART, Dance Revolution oraz soliści i solistki ze Studia Piosenki.

Od godz. 17: 30  prezentowali się na scenie zespoły Retro i Złota Jesień. Później swój popis dały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Niwczanki, a następnie swoim talentem uraczyli wszystkich Troje Nas, Izabela Grzyb oraz Ryszarda Mizera. Po godz. 18:30 mikrofon przejął zespół „The Gar”, a na koniec zagrała gwiazda wieczoru  - „Long&Junior”. Festiwal dobiegał końca przy tradycyjnej już zabawie tanecznej.

Za udział w zabawie dziękujemy mieszkańcom, gościom, wszystkim, którzy pomogli w organizacji, a także sponsorom imprezy.

do góry