przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Poręba stawia na szeroką współpracę kulturalną.

1 Marca 2022

Dwudziestego czwartego  lutego 2022 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie spotkali się burmistrzowie, wójtowie, naczelnicy wydziałów kultury i promocji oraz dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury z subregionu północnego województwa śląskiego. Spotkanie było zorganizowane przez dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie  Panią Małgorzatę  Majer. W spotkaniu wziął udział Burmistrz Miasta Poręba Ryszard Spyra.

jura1Miasto Poręba otwiera się na szeroką współpracę kulturalną w województwie śląskim. Współpraca z ROK w Częstochowie jest bardzo owocna. Stowarzyszenie Studio ART w Porębie przy współpracy z ROK w Częstochowie już od trzech lat organizuje wojewódzkie wydarzenie JURA SENIOR FESTIVAL (w ramach konkursu Śląskie Lokalnie). ROK w Częstochowie był również kluczowym partnerem w projekcie „Rozwój działań artystycznych i kreatywna promocja kultury poprzez zakup strojów dla zespołów działających na terenie województwa śląskiego”, który z inicjatywy naszego mieszkańca i radnego powiatu Pana  Karola Hadrycha otrzymał dofinansowanie 56 500,00 zł w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Dzięki realizacji tego projektu  trzynaście zespołów otrzymało nowe komplety strojów  - informuje Ryszard Spyra, burmistrz miasta Poręba.
jura2
W ramach szeroko pojętej współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w  naszym  MOK-u prowadzone były zajęcia z grafiki komputerowej dla dzieci i młodzieży. W trakcie warsztatów uczestnicy uczyli się podstaw grafiki komputerowej , w programie CorelDraw  tworzyli projekty graficzne , kartki świąteczne oraz okładki płyt ulubionych zespołów. Warsztaty prowadził instruktor z Regionalnego Ośrodka Kultury - Tadeusz Ogonek. Warsztaty te były prowadzone bezpłatnie od roku 2018. Ponadto  zespół Retro wziął udział w bezpłatnych warsztatach z emisji głosu, dzięki czemu mógł pogłębić swoją wiedzę z zakresu podstawowych zasad i terminów muzycznych. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem aktywności artystycznych  takich jak: śpiew, improwizacja, granie na instrumentach czy aktywne słuchanie. Warsztaty były prowadzone w budynku MOK w Porębie przez Panią Karolinę Jędrak - instruktor muzyki z Regionalnego Ośrodka Kultury.

Czwartkowe spotkanie było okazją do prezentacji dotychczasowych działań i osiągnięć, a także najbliższych planów ROK-u, w których znaczącą rolę odgrywa współpraca z instytucjami kultury i samorządami w naszym regionie.

jura3Spotkanie było okazją do prezentacji dotychczasowych działań i osiągnięć, a także najbliższych planów ROK-u, w których znaczącą rolę odgrywa współpraca z instytucjami kultury i samorządami w regionie.

do góry