przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Owacje na stojąco dla Ukrainy!

31 Marca 2022

Ma 5 lat i w marcu trafiła do Poręby. Mała Ukrainka Maryna okazała się jedną z najjaśniej błyszczących gwiazd porębskiego koncertu charytatywnego dla Ukrainy.

Niezwykła atmosfera, wiele wzruszających momentów i prawie trzy godziny z tańcem i muzyką. Tak w telegraficznym skrócie opisać można koncert charytatywny „Poręba dla Ukrainy, zagrajmy wszyscy razem!”, który 27 marca odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie. - W tym trudnym czasie zjednoczyliśmy siły, aby pomagać! - mówi Katarzyna Parla, pełniąca obowiązki dyrektora porębskiego MOK-u, współorganizatora koncertu.

Pięciolatka z talentem

Jedną z najjaśniej błyszczących gwiazd porębskiego koncertu charytatywnego dla Ukrainy okazała się 5-letnia Maryna, która w marcu bieżącego roku wraz z rodziną przekroczyła polsko-ukraińską granicę w tłumie wojennych uchodźców. - Podczas rozmowy z naszą panią od muzyki - panią Agnieszką - okazało się, że dziewczynka bardzo lubi śpiewać. Przyznała, że chętnie wystąpi na koncertowej scenie - mówi Małgorzata Dychus, dyrektor porębskie SP2, gdzie do oddziału przedszkolnego od kilkunastu dni uczęszcza Maryna. - Dzieci w identycznej sytuacji jak ona mamy aktualnie jedenaścioro. Wszyscy uciekli wraz z rodziną przed wojną. Pięcioro dzieci uczy się w szkole podstawowej, pozostała szóstka - to przedszkolaki - podkreśla Małgorzata Dychus. Dodaje, że placówka otoczyła małych Ukraińców opieką.

„Wojna jest zła”

„Wojna jest zła, nieważne, kto ma rację… szczęśliwy ten, kto pokój ma”. Na scenie w MOK wspaniale zaprezentowały się także „Zajączki” i „Biedronki” - 5-cio i 6-latki z porębskiego Przedszkola Miejskiego nr 1 w Porębie im. Misia Uszatka. - Maluchy pod okiem naszych pedagogów do występu szykowały się niemal dwa tygodnie. Wystąpiły z trudną piosenką pod tytułem „Wojna jest zła”. Wcześniej była w przedszkolu prelekcja ma ten temat. Dzieci rozumiały z jakim przekazem występują - mówi Marzena Orzoł, dyrektor porębskiego „Uszatka”.

Zaskoczony była także pan burmistrz

Niedzielny koncert pełen momentów wartych zapamiętania. Jednym z nich była wyjątkowa niespodzianka, która zaskoczyła nawet organizatorów całego przedsięwzięcia. - Przemówienie pana burmistrza było, na jego prośbę, tłumaczone na język ukraiński. Zaroszenia na koncert przekazaliśmy również ukraińskim rodzinom, które trafiły do Poręby po rozpoczęciu wojny w swoim kraju. Ukraińcy okazując nam swoją wdzięczność, przekazali panu burmistrzowi tradycyjny, ręcznie pieczony, ogromny bochen chleba - relacjonuje Katarzyna Parla.

Gwiazda z Zawiercia

Kto jeszcze wystąpił na deskach MOK-u? Koncert muzycznie uświetnili: zespół Tekton, MGMT, Pan Marcin Kucia z zespołem, Przedszkole Miejskie nr 1 im. Misia Uszatka, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II, zespół „Vivat La Musica”, „Retro”, Duet: Izabela Grzyb i Piotr Stępień oraz Ksiądz Kanonik Piotr Mizera z Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie. - Gwiazdą wieczoru był Zespół Pieśni i Tańca Zawiercie, który zaprezentował utwory i tańce ludowe. Zespół posiada prestiżowy certyfikat CIOFF, który umożliwia zespołowi reprezentowanie Polski na festiwalach folklorystycznych na całym świecie - podkreślają organizatorzy.

Przed koncertem można było zakupić przypinki z flagą Ukrainy, które zostały przygotowane przez uczestników zajęć z grafiki komputerowej w Pracowni Internetowej Orange, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Łącznie w trakcie koncertu zebrano 3 780 złotych! Dziękujemy!

do góry