przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Komunikat- Miejska Biblioteka Publiczna czynna od 29.05.2020r

4 Maja 2020

Szanowni Państwo!

W związku z koniecznością dostosowania pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie do zaleceń i rekomendacji Biblioteki Narodowej, w tym do obowiązku konsultacji przez organ prowadzący terminu i warunków otwarcia instytucji z Sanepidem i przygotowaniem biblioteki do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii nie planujemy otwarcia MBP z dniem 4 maja. Planowana data otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie dla czytelników to 29 maja.

Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń, wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism. Rekomendacja dotycząca uruchomienia czytelń zostanie ogłoszona osobnym komunikatem po zmniejszeniu liczby zakażeń i konsultacji ze służbami sanitarnymi.

Poniżej szczegółowe rekomendacje Biblioteki Narodowej.

Przypominamy, że choć książki są papierowe to ich okładki, np. lakierowane, są wykonane z tworzyw sztucznych i wirus na ich powierzchni pozostaje znacznie dłużej niż na papierze.

Poleca się zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach. Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Zaleca się ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu (np. na ladzie bibliotecznej) użytkownika z bibliotekarzem. Należy pamiętać, by zachować bezpieczną odległość, gdy użytkownik przejawia objawy choroby lub znajduje się w grupie osób, które nie mają obowiązku noszenia maseczki. BN zachęca do zapewnienia w miarę możliwości stanowiska do mycia i dezynfekcji dłoni, dostępu do jednorazowych rękawiczek i maseczek.

Biblioteka nie powinna zostać otwarta, nawet wypożyczalnia, jeśli bibliotekarze nie są zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i płyn dezynfekcyjny.

Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki (wirus na powierzchniach kamiennych może przetrwać do 14 dni). Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres od 10 do 14 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi. Ponadto zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję wrzutni (biblioboxów), klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.

Zachęcamy użytkowników do korzystania z dostępnych zasobów on-line.

Liczę na Państwa wyrozumiałość w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno czytelników, jak i pracowników biblioteki.

Z poważaniem
Karolina Ostrowska
Dyrektor MBP w Porębie

do góry