Porębski peron rośnie w oczach
18 Lipca 2023Ma 150 metrów długości i dwa tory. Peron na odbudowywanej właśnie stacji kolejowej w Porębie jest już na ukończeniu.
Nieużytkowany od wielu lat porębski peron kolejowy dostanie drugie życie. W trakcie realizacji jest bowiem duża inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych, polegająca przede wszystkim na budowie połącznia kolejowego z lotniskiem w Pyrzowicach. W jej ramach rewitalizowana jest linia kolejowa nr 182, łącząca Tarnowskie Góry z Zawierciem. - Jednym z elementów planu rewitalizacja tej linii jest właśnie odbudowa peronu w Porębie - informują przedstawiciele spółki kolejowej.
Porębski peron rośnie w oczach
Peron zostanie oświetlony i dostosowany do osób z niepełnosprawnością
Na jakim etapie jest inwestycja? - Wykonano już podbudowę pod nowy peron, rozpoczął się montaż płyt peronowych. Aktualnie prowadzone są również prace przy budowie dojścia do peronu. Zamontowano wiaty, tablice informacyjne oraz lampy - wylicza Katarzyna Głowacka, rzeczniczka prasowa spółko PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. Dodaje, że porębski peron ma charakter wyspowy, 150 metrów długości oraz dwa tory. - Peron zostanie dostosowany do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się (red: pochylnia i ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą) - zaznacza Głowacka.
To jednak nie wszystko. Peron w Porębie będzie oświetlony i wyposażony w wiaty oraz ławki. Komfort w podróży zapewnią nagłośnienie oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. O bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów będą dbali dyżurni ruchu z nowoczesnego Lokalnego Centrum Sterowania Siewierz.
Szybciej do Katowic i nie tylko
Efektem rewitalizacji linii kolejowej nr 182 będzie dojazd z Zawiercia do lotniska w 23 min, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie niecałą godzinę. Dostęp do kolei zwiększą stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. - Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron - mówi Katarzyna Głowacka. Dodaje, że w ramach projektu odbudowany zostanie nieczynny 30-kilometrowy odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h.
Wartość inwestycji „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie” to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku.