przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Włoski ogród już gotowy. Dzieci będą go doglądać

30 Maja 2023

Pomoc pani senator, wsparcie pana burmistrza i najważniejsze - rączki małych ogrodników. Takim sposobem w Miejskim Przedszkolu nr 1 im. Misia Uszatka w Porębie pojawił się pierwszy w Porębie ogród we włoskim stylu.

Cztery sporej wielkości rabaty - a dokładnie rzecz ujmując - tzw. podwyższone grządki - już zdążyły się zazielenić. Są m.in. krzaczki pomidorów, marchewka, szczypiorek, pachnąca bazylia, mięta i rozmaryn. Sadzonki do porębskiego przedszkola osobiście przywiozła senator Beata Małecka-Libera. - Wszystko zaczęło się od propozycji pani senator i projektu pod hasłem „Ogródki edukacyjne”. Nad dołączeniem do przedsięwzięcia nie zastanawialiśmy się ani chwili - przyznaje Justyna Kłosowska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 1 im. Misia Uszatka w Porębie.

Jak pachnie bazylia?

Długie na kilka metrów koryta pod grządki zapewnił placówce burmistrz Ryszard Spyra. Teren przygotować pomogło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. Wielkie sadzenie miało odbyć się 17 maja w formie warsztatów, na które zaproszeni zostali również rodzice. Ale plany pokrzyżowała kapryśna pogoda. - W związku z tym wspólnie z panią senator zorganizowaliśmy część edukacyjną warsztatów. Nasi podopieczni mogli dowiedzieć się o sadzonkach wielu ciekawych rzeczy. Mogli dotknąć i powąchać roślinek, przekonać się, jak ważna w całym przedsięwzięciu jest woda i jak w sposób ekologiczny traktować należy ogródek - relacjonuje dyrektor Kłosowska.

Gdy warzywa dojrzeją, maluchy poznają ich smak

Dzieła dokończono kilka dni później, przy bardziej sprzyjającej pogodzie. Ostatnie sadzonki trafiły do ziemi za sprawą 6-latków. Teraz zostaje już tylko regularne doglądanie „włoskiego ogródka”, podlewanie sadzonek i pielenie grządek z niechcianych chwastów. - To świetna lekcja dla naszych podopiecznych. Na własne oczy przekonają się jak rosną warzywa, jak zrywa się zioła, ile czasu wymaga pielęgnowanie upraw - zaznacza dyrektor porębskiego przedszkola. Dodaje, że za jakiś czas ekologiczne i własnoręcznie doglądane zbiory trafią na talerze przedszkolaków.

Patronem inicjatywy jest Ambasada Włoska w Polsce.

 

do góry