przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Wielki challenge na Orliku. Tak pomagano małej Oliwii!

7 Października 2020

Choć na porębskim Orliku wylali trochę potu, zgodnym chórem twierdzą: „było warto!”.
W niedzielę 4 października mieszkańcy Poręby w iście sportowym stylu zbierali datki na bardzo drogi lek dla niespełna czteromiesięcznej Oliwii Hyli z Boguchwałowic.

Nawet pogoda - choć w kratkę - w momencie sportowej rywalizacji, wszystkim sprzyjała. Wielką zbiórkę w Porębie rozpoczął mecz piłki nożnej między reprezentacją drużyną Orlika Poręba 2020 a zespołem Electrolux Siewierz. 

Charytatywne pompki

Krótko po meczu sędziowski gwizdek oznajmił sportowe zmagania, w których uczestniczyć mógł każdy. - Był to wielki challenge, który wspierał naszą zbiórkę. Starsi i młodsi na murawie wykonywali ćwiczenia. Były m.in. pompki, przysiady i...kręcenie hula-hopem - mówi Robert Bijak, Lokalny Animator Sportu z porębskiego Orlika, współorganizator niedzielnej akcji na rzecz Oliwii Hyli.

Podarowali fanty na aukcje

Były także gadżety na aukcje charytatywne na rzecz dziewczynki. M.in. piłki z podpisami, które podarowały lokalne drużyny. Z kolei porębski klub emerytów przekazał rodzinie chorej dziewczynki ręcznie uszytego misia. - Wszystko zostało przekazane tacie Oliwii, który w niedzielę towarzyszył nam na Orliku - podkreśla Robert Bijak. 

Akcję charytatywną osobiście wsparł burmistrz Poręby Ryszard Spyra, przedstawiciele porębskiej Rady Miasta, Urzędu Miast Poręba i wszystkich tutejszych placówek edukacyjnych. Nie zabrakło także porębskich strażaków, na Orlik zjechały zastępy wszystkich jednostek OSP Poręba. Wszystko po to, by pomóc chorej Oliwce.

Diagnoza jak wyrok

Dziewczynka urodziła się 4 czerwca tego roku. Dostała 10 punktów w skali Apgar. Mama Oliwii po miesiącu zauważyła jednak, że coś jest nie tak. - Oliwia jakby nie miała siły, była mało ruchliwa. Gdy podnosiłam jej nóżki, te opadały bezwładnie... - wspomina Agnieszka Hyla. 

10 sierpnia lekarze zdiagnozowali u dziewczynki najgorszą postać rdzeniowego zaniku mięśni, chorobę o nazwie SMA1. Ratunkiem może okazać się terapia genowa i co ważne, nie trzeba już przeprowadzać jej w Stanach Zjednoczonych. Terapię stosuje już szpital w Lublinie, niestety wymaga podania bardzo drogiego leku. Koszt leczenia jest porażający…wynosi 9,5 miliona złotych.

Poręba chce pomóc!

Dla Oliwii zorganizowano już zbiórkę pieniędzy. Swój „grosz” na leczenie dziewczynki przekazać można za pomocą strony internetowej www.siepomaga.pl/potrzebujacy/oliwka/. Pieniądze można przesłać także na konto Oliwii w ING Banku Śląskim (nr konta: 54 1050 1142 1000 0090 8102 6909) lub przekazać swój 1% podatku wpisując w deklarację podatkową nr KRS: 0000 3302 814 z dopiskiem „Pomoc dla Oliwii”. 

- Mieszkańcy Poręby do dyspozycji będą mieli również możliwość wrzucenia pieniędzy do puszki. Puszki są dostępne w Urzędzie Miasta Poręba, Miejskim Ośrodku Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej i na Orliku - zaprasza do udziału w zbiórce Karolina Ostrowska, dyrektor porębskiego MOK. Puszki dostępne są także w kilku porębskich sklepach: „Gaik”, „Matan”, „Wiking” oraz w kwiaciarni „Bukieciarnia”. 

Zbiórka jest zweryfikowana przez Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu. Nr zbiórki publicznej 2020/2195/OR.

 

Rodzicom Oliwii - pani Agnieszce i panu Łukaszowi Hyla z Boguchwałowic w zeszłym roku, tuż po narodzinach, zmarła córka Zuzia. Nie pozwólmy, by coś złego stało się małej Oliwii!

 

 

 

 

do góry