przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

W ścianę szkoły wmurowano kapsułę czasu. Co znalazło się w jej środku?

11 Kwietnia 2024

Metalowa tuba z niezwykłymi pamiątkami trafiła na pierwsze piętro starej części porębskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Została oficjalnie wmurowana pod koniec marca.

Przypomnijmy; Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie w zeszłym roku obchodziła stulecie swojego istnienia. Podczas szykowania uroczystych obchodów, w jednej ze ścian placówki odkryto kapsułę czasu – tubę z dokumentami z 1929 roku.

Co nasi przodkowie zamknęli w ścianie?

- W wydobytej z murów metalowej tubie znalazł się m.in. akt erekcyjny szkoły, monety  oraz dawna prasa – wspomina Agnieszka Andrzejewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie.

Dodaje, że wszystkie historyczne artefakty były mocno zniszczone przez wilgoć. - Oddaliśmy je specjalistom z Archiwum Państwowego, a prace konserwatorskie miały charakter ratunkowy – podkreśla dyrektor porębskiej „jedynki”.

Nowa tuba trafiła na pierwsze piętro

Ostatecznie stare dokumenty udało się odczytać, szkoła przygotowała jednak nową tubę, by wmurować ją w szkolną ścianę.

Pod koniec marca nastąpiło uroczyste zaprezentowanie nowej kapsuły czasu. Jej umieszczenie poprzedził wykład Jadwigi Bergier m.in. o z historii szkoły.

Po wykładzie społeczność uczniowska wraz z zaproszonymi  gośćmi w tym: burmistrzem Ryszardem Spyrą; przewodniczącą Rady Miasta – Elżbietą Kołodziej oraz dyrektor Agnieszką Andrzejewską udali się na pierwsze piętro do starej części szkoły, gdzie dokonano uroczystego umieszczenia kapsuły. - Nowa kapsuła została umieszczona obok tej sprzed 95 lat – podkreśla dyrektor Andrzejewska.

W środku…niespodzianki

Przedstawiciele porębskiej „jedynki” zaznaczają, że nowa tuba została przygotowana i zamknięta już 17 listopada 2023 roku – w dniu jubileuszu stulecia placówki, z adnotacją, że otwarcie jej może nastąpić dopiero po 50 latach; tj. w roku 2073.

Co znalazło się w środku nowej kapsuły czasu?  List od:  Burmistrza Miasta Poręba, Rady Miasta; ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Rady Pedagogicznej. To jednak nie wszystko, do środka włożono też zdjęcie i listy z podpisami wszystkich uczniów, a także kilka ciekawych przedmiotów, które pozostaną tajemnica, aż do wspomnianej daty otwarcia.

Podobne wiadomości:

do góry