przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

W Porębie trwają wiosenne porządki

21 Marca 2023

Przycinanie zieleni, wycinka drzew i samosiejek, nasadzenia zastępcze. W naszym mieście lada chwila zrobi się estetycznie i zielono. Trwają wiosenne porządki.

Dziś pierwszy dzień wiosny. Obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który w naszej części półkuli przypada w dniu 21 marca. Przedszkolaki tego dnia szykują się do tradycyjnego topienia Marzanny, a gospodynie i gospodarze zaczynają robić gruntowne, wiosenne porządki.

Podobnie jest w miastach. Porębskie służby miejskie już kilka tygodni temu rozpoczęły przygotowania do tegorocznej wiosny. - Trwa przycinanie zieleni, realizowane są planowane wycinki, ale też nasadzenia zastępcze - mówi Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, które dba m.in. o miejską zieleń.

Wycinki na terenie MOSiR-u

Wiele w kwestii zieleni zmieni się m.in. przy ul. Zakładowej. Na terenie pomiędzy ogrodzeniem MOSiR-u aparkingiem przy ul.Zakładowej trwają prace pielęgnacyjne . - W celu uporządkowania przestrzeni wycinane są mniejsze drzewa i samosiejki - mówi Renata Otręba, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Porębie. Dodaje, że porządkowanie terenu w tym miejscu jest też wstępem do realizacji zaplanowanej tutaj inwestycji - budowy 10 miejsc postojowych przy ul. Zakładowej.

Zacieniają mieszkania

Do wycinki przeznaczone są także drzewa niszczące chodnik i urządzenia kanalizacyjne przy ul. Przyszłości oraz rosnące przy ul. Chopina  (przy budynku nr 5 i 5a). - W tym miejscu zaplanowana jest wycinka trzech drzew, na wniosek mieszkańców w związku z zacienianiem mieszkań, powodującym zawilgocenia - mówi Renata Otręba. Dodaje, że gmina wystąpiła z wnioskiem o zezwolenie do Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

23 drzewka na terenie nowej oczyszczalni

Wraz z nadejściem wiosny przeprowadza się również tzw. nasadzenia zastępcze, jako rekompensatę za drzewa usunięte. - Planowane miejsca takich nasadzeń to ul. Rzeczna (nasadzenia uzupełniające) oraz teren nowej oczyszczalni ścieków w Porębie, gdzie posadzonych zostanie 23 nowych drzewek - mówi Renata Otręba.

Mając na uwadze okres wiosenny Urząd Miasta w Porębie prosi także mieszkańców, by zadbali o estetykę i przystąpili do prac porządkowych przed swoimi posesjami (w tym zadbali o właściwy stan chodników przylegających do ich posesji).

- Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by nasze miasto było piękne, czyste i nowoczesne. Zadbajmy zarówno o wspólną przestrzeń, jak i swoje domostwa - apeluje burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

do góry