przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Urzędnicy pobiorą popiół do badań z palenisk mieszkańców

16 Listopada 2023

Piętnaście zestawów puszek z plombami wraz z ocynkowanym pojemnikiem i wybierakiem dostał Urząd Miasta w Porębie w ramach tegorocznej akcji antysmogowej. Oznacza to, że inspektor środowiska lada chwila może zapukać do twojego domu.

Choć jeszcze nie w pełni, to z pewnością już niedługo sezon grzewczy wystartuje pełną parą. A wraz z nim coroczny problem, czyli niezwykle szkodliwy dla zdrowia smog.

Urząd Miasta w Porębie od lat apeluje, by nie palić w swoich piecach byle czym:

  • rakotwórczym plastikiem,
  • śmieciami,
  • starymi gazetami,
  • innymi niedozwolnymi.

I choć za łamanie przepisów dostać można niemałą karę pieniężną, wciąż zdarzają się takie przypadki.

Teraz mamy dodatkowe narzędzia do walki - podkreśla Ewelina Matyja, podinspektor z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poręba, miejski ekodoradca. Wyjaśnia, że w ramach projektu pod hasłem „Life Śląskie przywracamy Błękit” nasza gmina otrzymała 15 zestawów puszek z plombami wraz z ocynkowanym pojemnikiem i wybierakiem, służące do pobierania próbek popiołu z indywidualnych palenisk w domach jednorodzinnych i przedsiębiorstwach.

Próbki wyślemy do Instytutu Technologii Paliwa Energetycznego w Zabrzu, gdzie zostaną wnikliwie przebadane. Dzięki temu dokładnie dowiemy się, czym paliła osoba, u której przeprowadzona zostanie taka inspekcja - wyjaśnia Ewelina Matyja. Zaznacza, że zarówno kosztów zestawów, jak i samych badań nie ponosi gmina. Wszystko odbywa się w ramach projektu antysmogowego, w którym uczestniczy nasze miasto.

Zestawy do poboru próbek w ramach akcji antysmogowej

Kto może spodziewać się wizyty inspektora ochrona środowiska? Urzędnicy poza własnymi obserwacjami i doświadczeniem wynikającym z poprzednich sezonów grzewczych, pod uwagę będą brali także zgłoszenia mieszkańców.

Przypominamy, że za palenie niedozwolonym paliwem, śmieciami, odpadami przemysłowymi itp. grozi kara w wysokości nawet 500 zł.

do góry