przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Trzy przedszkolanki z Poręby odbyły kurs za granicą

26 Lipca 2022

Innowacyjne metody pracy z dziećmi, w tym m.in. metoda Montessori. To tylko jedno z zagadnień, jakim nauczycielki z miejskiego przedszkola w Porębie, miały okazję przyjrzeć się podczas programu „Erasmus+” w Czechach.

Choć wakacyjny tydzień spędziły w pracy, było niezwykle miło. Trzy nauczycielki z Miejskiego Przedszkola nr 1 im. Misia Uszatka w Porębie, na początku czerwca wyjechały do czeskiej Ostrawy w ramach popularnego programu „Erasmus+”. Wzięły tam udział w wyjątkowym kursie pod tytułem: „Koncepcje edukacyjne w czeskim przedszkolu”. - Kurs odbywał się w Szkole Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi im. Franciszka Formana w Ostrawie i był prowadzony przez Panią Katerine Kohlerova - mówi Marzena Orzoł, dyrektor porębskiego przedszkola miejskiego.

Na zwiedzanie też znalazł się czas

Jakie zagadnienia obejmował zagraniczny kurs? M.in. innowacyjne metody pracy z dziećmi (w tym popularna metoda Montessori), koncepcje edukacyjne w czeskich instytucjach w porównaniu z Polską, sposoby rozwijania kompetencji kluczowych w czeskim przedszkolu, czeski system nauczania przedszkolnego i organizacji przedszkoli. I choć zagadnień było sporo, wystarczyło również czasu na zwiedzanie Ostrawy. - Nasze nauczycielki zobaczyły m.in. słynny, założony w 1951 roku ostrawski ogród zoologiczny, Stary Rynek z Ratuszem otoczony kamienicami z XIX i XX wieku, Nowy Ratusz z wieżą widokową, kompleks poprzemysłowy Vitkowice oraz słynną ulicę Stodolni - wylicza Marzena Orzoł. Dodaje: - Wyjazd był nie tylko okazją do poszerzenia kompetencji zawodowych ale również do poznania kultury i historii Czech -.

erasmus

Jedno z trzech w Polsce

Porębskie przedszkole, by wziąć udział w tym przedsięwzięciu, złożyło wcześniej wniosek pod nazwą „Wyższe kompetencje - lepsze możliwości”. - Okazało się, że jesteśmy jednym z trzech przedszkoli w Polsce, które uzyskało akceptację Narodowej Agencji w Warszawie - mówi Marzena Orzoł. Nie ukrywa, że to dla placówki wielka duma, a wakacyjny kurs w ramach projektu „Erasmus+” z pewnością przysłuży się w pracy z maluchami w nowym roku szkolnym.

Na realizację projektu porębska placówka uzyskała kwotę 3951 euro.

do góry