przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Student warszawskiej uczelni o Porębie pisze magisterkę

25 Maja 2023

Mieszkaniec Poręby - Szymon Machura, dwa lata temu, w swojej pracy licencjackiej, wziął pod lupę temat uczestnictwa mieszkańców w działalności samorządowej. Teraz zmaga się z pracą magisterską - bada Porębę w oczach jej mieszkańców.  

Bez wątpienia będzie to pierwsza praca magisterska na temat naszego miasta. Jak podkreśla Szymon Machura, bada Porębę z socjologicznego punktu widzenia. W swojej pracy naukowej zawarł podstawowe informacje na temat miasta, jego wyglądu i atrakcyjności w oczach mieszkańców. - Nie jest to setny raport na temat aglomeracji, a poważne badanie. Wiele osób jest zainteresowanych strukturą oraz działaniem małych miast, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością - mówi Szymon, student Collegium Civitas w Warszawie, mieszkaniec Poręby.

Szymon Machura

Jedną z podstaw, na której oparł swoją pracę magisterską jest ankieta, w której Szymon o zdanie na temat Poręby zapytał jej mieszkańców. 

Wyjątkowa lokalizacja

W ankiecie przeprowadzonej przez 25-latka, mieszkańcy Poręby odpowiadali na pytania takie jak: częstotliwość korzystania z lokalnych usług, zaangażowanie w życie kulturalne miasta, ocena jakości życia w mieście oraz marketingu terytorialnego.

Na 25 pytań odpowiedziało niemal 120 respondentów. Jaki był rezultat i za co mieszkańcy chwalą miasto? - Porębianie przede wszystkim są zadowoleni z lokalizacji swojego rodzinnego miasta. Wskazują na bliską odległość od dużych ośrodków miejskich oraz przede wszystkim Jury Krakowsko-Częstochowskiej - podkreśla student.

Prażonki największym symbolem Poręby

Wyniki badań przeprowadzonych przez Szymona pokazały również, że mieszkańcy niechętnie opuszczają miasto. Ponad połowa ludności mieszka tu od urodzenia, co wskazuje na niewielką liczbę migracji. Co ciekawe, 11 ankietowanych przyznało, że nie zna symbolu miasta, na którym widnieje m.in. najstarszy i jedyny jego zabytek - wieża wyciągowa. - Z kolei 94 osoby ankietowane, wskazały, że najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem w mieście jest Festiwal Prażonek. Jestem pewny, że jak zapytamy mieszkańców Poręby z czym kojarzy im się miasto, oni odpowiedzą, że z prażonkami -  dodaje z uśmiechem Szymon.

We wrześniu obroni pracę

Student z Poręby wciąż jeszcze prowadzi badania do swojej pracy magisterskiej. W zaciszu domowym powstają kolejne rozdziały jego naukowego wywodu. Kiedy obrona? - Kiedy już wszystkie rozdziały pracy będą dopięte na ostatni guzik, czyli we wrześniu tego roku - zapowiada Szymon Machura. Dodaje, że już wcześniej naukowo podejmował temat związany ze swoim miastem. Dwa lata temu, w pracy licencjackiej, wziął pod lupę temat uczestnictwa mieszkańców w działalności samorządowej.

- Z dumą przyglądamy się poczytaniom naukowym pana Szymona. I z niecierpliwością czekamy na efekt jego pracy - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.  

do góry