przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Przypominamy o obowiązku składania informacji podatkowych

23 Maja 2023

Kupujesz mieszkanie lub budujesz dom i zastanawiasz się, kiedy musisz złożyć deklarację i opłacać podatek? Urząd Miasta w Porębie przypomina zasady postępowania w takich sytuacjach.

Urząd Miasta w Porębie przypomina o ważnym obowiązku podatników - obowiązku składania informacji podatkowych dotyczących nieruchomości m.in. w momencie zmian właścicielskich.

- Na złożenie takiej deklaracji podatkowej masz 14 dni od momentu, gdy kupujesz nieruchomość, zaczynasz z niej korzystać jako właściciel, zyskujesz prawo użytkowania wieczystego lub też zmienia się wysokość podatku, bo na przykład sprzedajesz część gruntu - mówią przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.

Dodają, że w przypadku zakupu mieszkania w stanie deweloperskim, staje się to w momencie przeniesienia własności lokalu. - Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na zapisy umowy deweloperskiej - zdarzają się bowiem sytuacje, gdy deweloper przenosi na nabywcę obowiązek płatności podatku w momencie odbioru technicznego, ale przed przeniesieniem własności - zaznaczają urzędnicy.

- Jeśli natomiast kończysz budowę lub rozbudowujesz dom poprzez np. dobudowanie piętra albo też korzystasz z niego jeszcze przed wykończeniem, to podatek zapłacisz dopiero w kolejnym roku (wakacje podatkowe) - podkreśla Urząd Miasta Poręba.

Co istotne, jeśli w następnych latach podatkowych masz nadal ten sam dom, mieszkanie lub działkę oraz nie zaistniały inne okoliczności wpływające na zmianę wysokości podatku, składanie nowej informacji przez osoby fizyczne nie jest wymagane, natomiast osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej obowiązane są składać w terminie do 31 stycznia, organowi podatkowemu deklaracje na podatek na dany rok podatkowy.

do góry