przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Strażacy dziś obchodzą swoje święto

4 Maja 2023

4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. Święto to zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych w grudniu 1998 roku pięciu kolegów-strażaków.

W naszym kraju, święto to zostało oficjalnie ustanowione w 2002 roku przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku.

Obchody Dnia Strażaka są okazją m.in. do wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym Druchom. Odbywają się w dniu św. Floriana, którego postać jest symbolem niesienia pomocy poszkodowanym w klęskach żywiołowych. Nic dziwnego zatem, że najczęściej spotykanym wizerunkiem Św. Floriana w naszym kraju jest młodzieniec w stroju rzymskiego legionisty wylewający wodę z dzbana na płonący dom.

- Z okazji Dnia Strażaka, życzę wszystkim porębskim Druhom pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym, dużo zdrowia dla Was i Waszych rodzin. Jednocześnie składam podziękowania za Wasz trud i zdolność podejmowania ryzyka w trosce o drugiego człowieka - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra. - Aby Wasze święto odbywało się w spokoju i radości, a święty Florian stał na straży Waszego bezpieczeństwa przy każdym wyjeździe na sygnale. Wszystkiego najlepszego! - podkreśla włodarz Poręby.

 

 

do góry