przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Śnieżna forteca i cymbergaj. Porębskie półkolonie bardzo się udały!

21 Stycznia 2021

Sportowe zmagania na hali i Orliku, piłkarzyki, cymbergaj i gry planszowe. A na deser - wielka bitwa na śnieżki. Dwudziestu czterech małych porębian - podopiecznych z klas od 1 do 4 - skorzystało z oferty tegorocznych miejskich półkolonii.

Były nudne? Z pewnością nie! Potwierdzi to każdy, kto korzystał z tegorocznej oferty porębskich ferii w formie półkolonii. Konkretnie rzecz ujmując: dwudziestu czterech podopiecznych z klas od 1 do 4. W tym: 21 chłopców i 3 dziewczynki.

Półkolonie - choć z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z sytuacją pandemiczną - bardzo się udały.


Dziewczyny górą!

Zajęcia odbywały się od godziny 9 do 12 na hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 1, natomiast później - w godzinach od 12 do 15 na Orliku. - Atrakcji nie brakowało - zapewnia Robert Bijak, lokalny animator sportu.

Dzieci z uśmiechami na twarzy trenowały swoje umiejętności podczas turniejów rzutów do kosza i do bramki. Grały m.in. w badmintona, piłkę nożną i siatkową. Energię ładowały przy piłkarzykach, stole do cymbergaja, billardzie i planszówkach.

W trakcie półkolonii dzieciom zorganizowano także m.in. test sprawnościowy. Co ciekawe, dziewczynki były górą! Dwie z nich zajęły pierwsze miejsca w teście, a przypomnijmy: grupę tegorocznych półkolonistów stanowiło 21 chłopców i 3 dziewczynki.

Wyjątkowe odznaczenie za „kontuzję”

Mile w pamięci organizatorów tegorocznych miejskich półkolonii zapisał się także jeden z chłopców. - Oliwier. Zjawił się na zajęciach z „kontuzją” kostki - jak twierdził. Mimo tej „kontuzji” dał radę bez żadnego problemu uczestniczyć w sportowych zmaganiach przez całe dwa tygodnie. Zasłużył na wyjątkowy medal - mówi z uśmiechem Robert Bijak.

Nagrody, medale i pamiątkowe dyplomy wręczył uczestnikom półkolonii burmistrz Poręby Ryszard Spyra. - Zasłużyli! Chętnie szlifowali swoją kondycję fizyczną, rezygnując na przykład z godzin spędzanych przed ekranem telewizora czy komputera.

Śnieżne fortece i wielka bitwa

Wyjątkowy okazał się również ostatni dzień tegorocznych półkolonii. Spadł śnieg i dzieci miały z tego powodu wielką frajdę. - Na terenie Orlika zorganizowaliśmy zabawy na śniegu. Było wznoszenie budowli, w tym nawet postaci sportowych, śnieżne fortece oraz wielka bitwa na śnieżki, z zachowaniem wszelkich zasad BHP. Dzieci ukryte były w fortecach po obu stronach siatki do tenisa zimnego - relacjonuje Robert Bijak.

Warto podkreślić, że organizatorzy porębskich ferii zimowych, stosowali restrykcyjne wytyczne związane z sytuacją pandemiczną w naszym kraju. Dowód? Kontrola z Kuratorium Oświaty w Katowicach, wystawiła organizatorom najwyższą ocenę.

Urząd Miasta w Porębie był jednym z zalewie dwóch organizatorów tegorocznych półkolonii w całym powiecie zawierciańskim. Poza Porębą, zdecydowała się na to tylko jedna ze szkół podstawowych w Zawierciu.

Podziękowania

Szczególne podziękowania dla :

- Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach Nadinspektora dra Krzysztofa Justyńskiego za przekazanie gadżetów promujących dobre zachowania na drogach i ogólne wzorce bezpiecznych ferii,

- radnego powiatowego Karola Hadrycha za ufundowanie medali,

-  Fundacji „Podaruj Nadzieję” za ufundowanie gier planszowych, piłkarzyków i stołu do cymbergaja,

- dyrektor SP 1 w Porębie Agnieszce Andrzejewskiej za użyczenie hali sportowej i boiska szkolnego.

Szczególne podziękowania dla pana Roberta Bijaka, lokalnego animatora sportu. To dzięki jego pasji i sercu wielu małych Porębian dało mu się „porwać” tej zimy w prawdziwe szaleństwo zajęć sportowych, gier i zabaw. 

W imieniu naszych dzieci dziękujemy wszystkim za ogromne serce i chęć do pracy z dziećmi i młodzieżą.

do góry